Jesteś tutaj: Home

Czy samorządy będą miały wyższe udziały w podatkach? Jest zapowiedź formacji Jarosława Gowina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 05 lipiec 2021 22:34

Obniżka podatku PIT płaconego przez Polaków jesienią 2019 roku uderzyła w finanse samorządów, których dochody spadły, w przypadku Bydgoszczy można mówić o około 100 mln zł rocznie. Samorządy boją się zapowiadanego przez Zjednoczoną Prawicę podwyższenia kwoty wolnej od podatku, bo to może dalej obniżać wpływy do budżetów samorządów. Jak się okazuje, w sprawie Nowego Ładu wciąż wiele kwestii nie zostało jeszcze w obozie rządzącym do końca ustalonych.

 

W czasie poniedziałkowej konferencji w Parku Ludowym w Bydgoszczy Paweł Przepióra z Porozumienia poinformował - Po słusznej podwyżce kwoty wolnej od podatku należy zrekompensować samorządom straty. Zamierzamy takie straty zrekompensować poprzez zwiększenie wpływów z PIT i z CIT.


Dopytaliśmy, czy są znane jakieś szczegóły tych zmian, póki co dowiedzieliśmy się od niego jedynie - Pracujemy nad tym, a niedługo na pewno konkrety będą i będziemy je ogłaszać.

 

Ponadto radny Inowrocławia Dobromir Szymański uzupełnił - Obecnie trwają prace w Ministerstwie Rozwoju, ponadto jest to ustalane, ponieważ będzie to częścią Polskiego Ładu.

 

Jeżeli te zapowiedzi będą zrealizowane to może być dobra wiadomość dla samorządów, które zyskają dzięki temu większe fundusze na realizowane przez siebie inwestycje.