Jesteś tutaj: Home

Ponad 5 mln wydanych ,,paszportów Covid-owych"

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne wtorek, 29 czerwiec 2021 13:09
Ponad 5 mln wydanych ,,paszportów Covid-owych" Fot: Komisja Europejska

W Polsce pobrano już w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie - przekazał PAP w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Unijny Certyfikat COVID mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

 

Certyfikat wystawiany jest również osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2. W takim przypadku takie zaświadczenie ważne jest 48 godzin. Również ozdrowieńcy mogą pobrać certyfikat, który w ich przypadku będzie ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.

 

Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że do tej pory pobrano 5,2 mln certyfikatów, w tym ponad 4,9 mln potwierdzające pełne zaszczepienie.

 

"Ponad 200 tys. certyfikatów pobrali ozdrowieńcy, by udokumentować fakt wyzdrowienia. Niecałe 30 tys. to certyfikaty o negatywnym wyniku testu" – podsumował rzecznik.

 

UCC można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel lub poprosić w placówce medycznej wykonującej np. szczepienie lub zlecające test o wydruk papierowy.

 

Aplikacja pokazuje podstawowe dane o właścicielu kodu, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu. Natomiast w celu weryfikacji UCC należy pobrać bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia z Google Play lub App Store. Za jej pomocą można zeskanować kod QR z wydruku bądź ekranu mobilnego urządzenia.

 

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.(PAP)

 

autorka: Klaudia Torchała

 

tor/ krap/