Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie otrzyma dodatkowe 278 mln euro

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 czerwiec 2021 18:55

W piątek w Bydgoszczy gościł wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który spotkał się z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego, aby porozmawiać o funduszach z Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy, czyli o środkach, które będą wkrótce uruchomione. Wiceminister poinformował, że ostateczna alokacja dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Regionalnym Programie Operacyjnym będzie większa.

 

- W tym tygodniu zdecydowaliśmy o bardzo ważnej spawie, w postaci wysokości środków na region w tym region kujawsko-pomorski – mówił na konferencji prasowej wiceminister Waldemar Buda - Do podstawowej alokacji dołożyliśmy 278 mln euro (mowa o alokacji dla kujawsko-pomorskiego).

 

Oznacza to, że województwo kujawsko-pomorskie będzie miało do dyspozycji kwotę 1 mld i 753 euro (wcześniejszy plan to 1 mld i 465 mln euro). Zwiększenie alokacji było możliwe dzięki podziałowi tzw. rezerwy.

 

Jest to kwota wyższa niż spekulował na kwietniowej sesji sejmiku marszałek Piotr Całbecki, mówiąć o możliwości zwiększenia alokacji z podziału rezerwy, ale niewiele. Władze województwa liczyły na nawet dodatkowy miliard euro.

 

- Dzisiaj stoimy przed ogromnym wyzwaniem, aby zebrać środki, rozmawiać z samorządowcami i znaleźć te inwestycje, które będą możliwe do zrealizowania przy użyciu tych środków – wspomniał minister Buda.

Województwo będzie też mieć środki z KPO


W latach 2021-2027 Polska oprócz nowych środków ze środków z funduszy strukturalnych, będzie miała do dyspozycji dość sporą pulę z Krajowego Programu Odbudowy, w ramach unijnego programu odbudowy gospodarek po pandemii. Minister Waldemar Buda zapowiedział, że część funduszy będzie dzielona z KPO przez marszałków województw. Będą to chociażby środki na wsparcie dla przedsiębiorców - Uznaliśmy, że zrobienie tego za pośrednictwem marszałków województw będzie najskuteczniejsze – ocenił minister Buda. Ponadto 16 marszałków podzieli kwotę 200 mln euro na planowanie przestrzenne oraz 700 mln euro na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach.