Jesteś tutaj: Home

Tempo szczepień w kujawsko-pomorskim wyraźnie spowolniło (raport szczegółowy)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 26 czerwiec 2021 15:58

W ostatnim tygodniu (19-25 czerwca) w województwie kujawsko-pomorskim dokonano 93,4 tys. szczepień, po raz piewszy od wielu tygodni dynamika szczepień spadła poniżej 100 tys. Analogiczny tydzień wcześniej mieliśmy ok. 126 tys. szczepiń, co zwiastować może spowolnienie szczepień.

 

W ostatnim tygodniu przyjmowane były głównie drugie dawki szczepionek, jeżeli chodzi o liczbę osób, które przyjęły pierwszą dawkę (w tym także preparatem Jonhson&Jonhson) w ostatnim tygodniu, to było to tylko około 30 tys.. Z tygodnia na tydzień spada liczba szczepionych pierwszą dawką, co może zwiastować dalszy spadek ogólnej liczby szczepień w kolejnych tygodniach.

 

 

Do tej pory w skali województwa przynajmniej pierwszą dawkę przyjęło 43% populacji województwa kujawsko-pomorskiego, dwie niecałe 30%. Nie jest to wynik gwarantujący zbiorową odporność.

 

Zadowalające mogą być jedynie wyniki w grupach wiekowych 50+ (patrząc łącznie), gdzie pierwszą dawkę przyjęło już 74,6% populaji.

 

 

Tak sytuacja wygląda już w młodszych rocznikach:

 

 

 

 

Szczepienia historycznie:


Na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia - jak widać są one nieco niższe od tych, które zaraportowowano do OECD, na których oparliśmy główną część raportu (rozbieżność o około 4 tys. )

 

Na wykresie widać że pomarańczowa funkcja pokazująca postęp szczepienia pierwszą dawką, w ostatnich tygodniach zaczynasię wypłaszczać, natomiast niebieska linia odpowiadająca za zaszczepienie w pełni zaczęła przyśpieszać.