Jesteś tutaj: Home

Od soboty kolejne poluzowania zasad sanitarnych - chodzi o koncerty

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne czwartek, 24 czerwiec 2021 00:00
Od soboty kolejne poluzowania zasad sanitarnych - chodzi o koncerty Fot: YouTube/ KCK

Zwiększenie limitu publiczności do 75 proc. miejsc na widowni na koncertach, a także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych to niektóre zmiany w ograniczeniach pandemicznych wprowadzone nowym rozporządzeniem Rady Ministrów - podało w środę MKDNiS.

 

 

W komunikacie zamieszczonym na stronie resortu kultury poinformowano o zwiększenie limitu publiczności do 75 proc. miejsc na widowni na koncertach, a także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych oraz zwiększeniu do 500 liczby osób biorących jednocześnie udział w wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi. Zmiany w ograniczeniach pandemicznych wprowadzone zostały nowym rozporządzeniem Rady Ministrów. Nowe limity zaczną obowiązywać od 26 czerwca.

 

Jak podano, koncerty zespołów muzycznych mogą być organizowane na otwartym powietrzu pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób oraz zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami, a także zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

 

MKDNiS poinformował, że koncerty zespołów muzycznych mogą być organizowane w pomieszczeniu pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. jego powierzchni, a także – aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

 

Resort kultury przypomniał, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 czerwca, od 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, również mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – muszą zapewnić zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.

 

Jeśli chodzi o wydarzenia, zajęcia lub współzawodnictwo sportowe odbywające się na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi może uczestniczyć jednocześnie w grupie nie więcej niż 500 osób. W wydarzeniach, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym odbywającym się na otwartym powietrzu, w których bierze udział więcej niż jedna grupa uczestników, odstęp czasowy pomiędzy grupami wynosi zgodnie z nowym rozporządzeniem 15 minut.

 

Ministertwo podało, że na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych udostępnia się publiczności nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu 1,5 m pomiędzy widzami. Ponadto do listy osób, których nie dotyczy ograniczenie dot. udostępniania 50 proc. miejsc hotelowych dla gości w obiektach hotelarskich, dodano osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Mistrzostwach Europy Juniorów i U23 w sprincie kajakowym (2021 ECA Junior & U23 Canoe Sprint European Championships) w Poznaniu, które odbędą się w dniach od 24 do 27 czerwca 2021 r., a także związanych z tymi wydarzeniami akredytowanymi dziennikarzami, osobami z obsługi technicznej oraz osobami wskazanymi przez organizatorów tych wydarzeń.

 

MKDNiS podkreśla, że "do podanych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19". (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

 

oloz/ pat/

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica