Jesteś tutaj: Home

Dobra wyszczepialność po 50. roku życia. Wśród młodszych wygląda to gorzej (raport szczegółowy)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 19 czerwiec 2021 16:41

Do piątku (18 czerwca) według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w województwie kujawsko-pomorskim przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 41,5% populacji, o pełnym zaszczepieniu możemy mówić w przypadku 26,7% populacji. W grupach wiekowych powyżej 50 roku życia mamy już przekroczone 73% populacji. Odporność populacyjna zdaniem ekspertów zaczynać będzie się powyżej 70% wyszczepialności.

 

Dokładnie jest to 73,4% zaszczepionych przynajmniej jedną dawką i 55,8% w pełni zaszczepionych. Niepokoić może, że w grupie 80 plus szczepienia stanęły w miejscu nie niespełna 61%, ale już w grupie 70-79 zbliża się ona do 80%.

 

 

 

W grupie 25-49 przynajmniej jedną dawką zaszczepiło się do tej pory jedynie 36,7% populacji województwa kujawsko-pomorskiego, widać zatem przepaść wobec starszych roczników – po części związaną tym, że te roczniki mogą się szczepić dopiero od maja. Jest to jednocześnie największa grupa wiekowa w naszym województwie, bowiem stanowi prawie 800 tys. mieszkańców.

 

 

W grupie 18-24 na razie przynajmniej pierwszą dawkę przyjęto tylko 26,8% populacji, a o pełnym zaszczepieniu możemy mówić o około 12% populacji.

 

 

Coraz wyższa wyszczepialność w grupie 50 plus daje nadzieje, że nawet na jesieni jeżeli się pojawić czwarta fala pandemii, to nie powinna ona przekładać się na takie obłożenie szpitali jak doświadczaliśmy wiosną czy jesienią ubiegłego roku. Martwić może jednak zatrzymanie się procesu szczepień w najstarszych rocznikach, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg oraz zgony. Ostatnie wydarzenia z Wielkiej Brytanii, gdzie wzrasta liczba zakażeń, z kolei powinny niepokoić z powodu niskiego wyszczepienia młodszych roczników, bowiem epidemia na wyspach rozwija się głównie wśród ludzi młodych, gdzie wyszczepialność jest niższa.