Jesteś tutaj: Home

W Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 czerwiec 2021 13:20
W Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego Archiwum VII Dni Kresowe

Dni Kresowe to szczególne wydarzenie w Bydgoszczy, bowiem wielu bydgoszczan wywodzi się z Kresów dawnej Rzeczypospolitej, co związane jest z przesiedleniami jakie odbyły się po II wojnie światowej. Wielu z nostalgią myśli o ziemiach dawnych swoich przodków, los ich jednak związał z Bydgoszczą.


Od dekady w Bydgoszczy organizowane są w okresie czerwca Dni Kresowe. Postacią, która co roku dbała o to, aby wszystko organizacyjnie dopiąć był Zdzisław Cisowski, mający pochodzenie kresowe. Zmarł on w październiku, co mogło wywołać niepokój o przyszłość dzieła jakim są dni Kresowe. W inicjatywę zaangażowały się jednak jego dzieci, stąd też w najbliższą niedzielę odbędzie się ich X edycja.

 

X Dni Kresowe rozpoczną się o godzinie 10:00 (20 czerwca) Mszą Świętą w parafii pw. św. Łukasza i św. Rity przy ulicy gen. Bora-Komorowskiego w Fordonie. Idea Dni Kresowych od lat była taka, że co roku odwiedzana jest inna parafia. Po Mszy Świętej będzie można obejrzeć wystawę pt. ,,Polskie Kresy od Wilna do Drohobycza i Stanisławowa – podróż sentymentalna”. Odbędzie się też kiermasz wydawnictw kresowych i historycznych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.