Jesteś tutaj: Home

Były poseł wygrywa wybory na wójta Warlubia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 13 czerwiec 2021 23:31

W niedzielę oczy całej Polski były zwrócone na przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa, które wygrał Konrad Fijołek, tego samego dnia w województwie kujawsko-pomorskim wybierano wójta Warlubia, gminy sąsiadującej z województwem pomorskim. Nieoficjalne wyniki wskazują, że wygrał je już w pierwszej turze były poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

 

Od kilku miesięcy Warlubiem rządziła Anna Ośko, która została wyznaczona przez premiera Mateusza Morawieckiego na komisarza, po tym gdy poprzedni wójt usłyszał prawomocny wyrok za popełnienie przestępstw urzędniczych, przez co po uprawomocnieniu się wyroku nie mógł dalej pełnić funkcję (sąd orzekł kilkuletni zakaz pełnienia funkcji publicznych). Ośko była też kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających.

 

Wybory kilka razy przekładane

Pierwotnym terminem przeprowadzenia wyborów w Warlubiu miał być 20 grudnia 2020 roku. Premier wielokrotnie jednak, tłumacząc to stanem epidemii, przekładał ich termin. Najpierw na 24 stycznia, później 21 marca, dalej na 9 maja, ostatecznie głosowanie odbyło się w niedzielę 13 czerwca.

 

Jak wynika z nieoficjalnych jeszcze wyników, na byłego posła Eugeniusza Kłopotka głosowało 1305 wyborców, co daje mu około 54% poparcia i zwycięstwo w I turze. Na Ośko głosowało 949 wyborców co stanowi mniej niż 30% wyborców. Damian Dominikowski otrzymał 163 głosy.

 

Aktualizacja:

Są już oficjalne wyniki - Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że wybory wygrał Eugeniusz Kłopotek uzyskując 1305 głosów.  frekwencja wyborcza wyniosła 49,3%.