Jesteś tutaj: Home

Na dzisiaj mniej niż połowa Polaków chce się zaszczepić

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 20 maj 2021 11:44
Na dzisiaj mniej niż połowa Polaków chce się zaszczepić Fot: gov.pl

W województwie kujawsko-pomorskim kontakt przynajmniej z pierwszą dawką szczepionki miało ponad 30% populacji. Ten wskaźnik w skali kraju jest podobny, na dzisiaj jednak do szczepień zarejestrowała się mniej niż połowa Polaków. Dzisiaj mamy sytuację, że jeżeli ktoś chce się szybko zaszczepić to ma szansę uzyskać termin jeszcze tego samego dnia.

Obecnie widzimy wciąż dość spore tempo szczepień, w ubiegłym tygodniu w kujawsko-pomorskim było to rekordowe ponad 106 tys. szczepień tygodniowo, jest szansa, że ten rekord pobity zostanie w tym tygodniu. Są sygnały, że za chwilę to tempo jednak opadnie.

 

Przeprowadzone kilka miesięcy temu badania sondażowe wskazywały, że zaszczepić przeciwko COVID-19 chce około 70%, czyli wskaźnik potrzebny, aby skutecznie zapanować nad epidemią. Minister Michał Dworczyk poinformował, że na dzisiaj liczba zaszczepionych pierwszą dawką plus zarejestrowanych do szczepień wynosi tylko 48%.

 

- To są oznaki tego, że musimy wspólnie z dużą determinacją zabiegać o to, żeby Polacy chcieli się zaszczepić. To też jest dowód na to, że pomiędzy deklaracjami, które wynikają z różnych badań (...), że miedzy 70 a 75 proc. osób chce się zaszczepić, a rzeczywistością jest pewna różnica, bo 75 proc., a 50 proc. to jest jednak pewna różnica – ocenił minister Michał Dworczyk - Teraz wchodzimy w okres, gdzie największym wyzwaniem będzie przekonywanie jak największej części obywateli do zaszczepienia się.

 

W skali Unii Europejskiej do tej pory zaszczepiło się przynajmniej pierwszą dawką blisko 40% populacji.