Jesteś tutaj: Home

Niedzielski: 55-60 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne środa, 19 maj 2021 10:27

Najnowsze badania wskazują, że 55-60 proc. ludzi w Polsce jest odpornych na koronawirusa – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że to m.in. przyczynia się do spadków liczby nowych zachorowań.

 

Szef MZ były pytany w TVP Info m.in. o to, jaka jest dolna granica wieku uprawniająca do szczepienia przeciw COVID-19.

 

Niedzielski podkreślił, że dolną granicę wieku zawsze będą wyznaczały rzetelnie przeprowadzone badania. "Jeżeli będziemy mieli ze strony producentów – a mamy już takie deklaracje, że ta granica wieku, choćby w przypadku preparatu Pfizera będzie obniżana do 12. roku życia – to my oczywiście taką możliwość będziemy udostępniali, tak jak teraz udostępniliśmy tę możliwość dla osób w wieku 16 i 17 lat" – powiedział minister.

 

Zwrócił uwagę, że prowadzone są badania sprawdzające, ile osób ma już przeciwciała, także te wynikające z przebytej choroby.

 

"Te najnowsze badania, które prowadzimy razem z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, wskazują, że w tej chwili ten procent ludzi odpornych to jest 55-60 proc." – poinformował Niedzielski.

 

Dodał, że to m.in. przyczynia się do systematycznych spadków liczby zachorowań.

 

Z danych zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że Polsce podano dotąd 16 043 357 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 642 010 osób.

 

Na rynku unijnym dopuszczono do szczepień przeciw COVID-19 cztery preparaty. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, preparat Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki.(PAP)

 

Autorka: Karolina Kropiwiec

 

kkr/ joz/

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie