Jesteś tutaj: Home

Młodzi chcą się szczepić

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 18 maj 2021 10:28

W ubiegłą niedzielę rozpoczęły się zapisy na szczepienia roczników 18 plus. Pierwsze pięć dni szczepień w tej grupie pokazują, że w kujawsko-pomorskim pierwszą dawkę przyjęło już ponad 8% tej populacji wiekowej.

Opierając się o piątkowe dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w grupie wiekowej 18-24 udało się w województwie kujawsko-pomorskim osiągnąć już wskaźnik 8,3% zaszczepionych I dawką, z czego blisko połowa zaszczepionych była pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem. Niedziela 9 maja to początek rejestracji najmłodszych roczników, zatem dynamika szczepień powinna w kolejnych tygodniach być wyższa.

W Europie najwięcej zaszczepionych w tej grupie wiekowej mają Węgry – blisko 1/3 populacji. Węgry znacząco jednak odbiegają w przypadku pozostałych państw 8,3% to jest dobry wynik, choć niższy od średniej dla Polski, która przekroczyła 11%.

 

Czym młodsze roczniki tym mniejsza wyszczepialność – według stanu na piątek mieliśmy w kujawsko-pomorskim przekroczone 60% zaszczepienia przynajmniej pierwszą dawką w grupach wiekowych 60 plus, w przypadku grupy 50-59 było to około 40%.