Jesteś tutaj: Home

Przedmioty, które maturzyści z kujawsko-pomorskiego wybierają najczęściej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 12 maj 2021 12:14
Matura w inowrocławskiej Budowlance Matura w inowrocławskiej Budowlance

Za nami już tydzień zmagań z tegorocznymi maturami, które są wyjątkowe z tego powodu, że odbywają się w czasie pandemii po wielomiesięcznej nauce zdalnej. Przyglądamy się jakie przedmioty maturzyści z kujawsko-pomorskiego wybierają najchętniej.

W tym roku w województwie kujawsko-pomorskim do egzaminów przystępuje łącznie 19,1 tys. maturzystów. Egzaminy z języka polskiego i z matematyki są obowiązkowe, dlatego nie ma sensu się o nich rozpisywać. Do wyboru są już języki obce – jak można przewidzieć dominuje język angielski z blisko 15,5 tys. zdających (w tym 7,3 tys. na poziomie rozszerzonym), język niemiecki wybrało 547 maturzystów (136 jako dodatkowy na poziomie rozszerzonym), rosyjski 157 (36 dodatkowo na poziomie rozszerzonym), na czwartym miejscu znalazł się hiszpański z 28, przed francuskim z 22 zdającymi. Czerech maturzystów postanawiało zdawać również maturę z języka włoskiego oraz szesnastu jako dodatkowy język na poziomie rozszerzonym. Język ukraiński, jako język mniejszości narodowej zdaje tylko jeden maturzysta.

 

Każdy maturzysta musi wybrać jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W tym roku dominuje biologia z 3,1 tys. zdających, dopiero dalej są popularne we wcześniejszych latach przedmioty jak geografia z blisko 2,8 tys. zdających, egzamin z wiedzy o społeczeństwie wybrał mniej niż tysiąc maturzystów. Popularna jest chemia z ponad 1,8 tys. zdających, ponad tysiąc zdających ma też historia. Później mamy fizykę z 926 zdającymi i informatykę z 539.

 

Mniej niż 100 maturzystów zdaje w tym roku takie przedmioty jak; filozofia, łacina i kultura antyczna oraz historia muzyki,