Jesteś tutaj: Home

Ponad 70 samorządów tworzy unikalny system samopomocy w klęskach żywiołowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 07 maj 2021 09:50

W 2012 roku z inicjatywy Zarządu Województwa powołano do życia stowarzyszenie Salutaris, które obecnie skupia 71 gmin i powiatów oraz dodatkowo Województwo Kujawsko-Pomorskie. Zasada pomocy jest taka – samorządy płacą składki członkowskie (50 groszy od mieszkańca), w ten sposób tworzy się fundusz, z którego wypłacana jest pomoc tym członkom, którzy doświadczą klęsk żywiołowych.

 

- Jesteśmy jedynym póki co tego typu stowarzyszeniem w Polsce – wyjaśnia Andrzej Potoczek, prezes stowarzyszenia.

 

Dodatkowo składkę w wysokości 1 zł od mieszkańca każdej z gmin tworzących stowarzyszenie wpłaca Województwo Kujawsko-Pomorskie. Od 2014 roku Salutaris na działania pomocowe wydatkowało prawie 1,5 mln zł plus blisko 1,7 mln zł w 2017 roku, gdy przez część naszego województwa przeszły nawałnice.

 

- Do tej pory niektórzy korzystają z domów holenderskich, które kupiliśmy – mówi o działaniach po Nawałnicy Potoczek. Stowarzyszenie oprócz zagwarantowania osobom odbudowującym domy tymczasowych domków kwotą 200 tys. zł pomogło odbudować dwa domy. Identyczną kwotę przeznaczono na odbudowę dachów zniszczonych przez trąbę powietrzną. Salutaris pomoc realizuje również poprzez wspieranie ochotniczych straży pożarnych w zakupie sprzętu.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica