Jesteś tutaj: Home

Ponad 19 tys. maturzystów przystępuje w kujawsko-pomorskim do egzaminów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 04 maj 2021 12:02
Tak zdają w inowrocławskiej Budowlance Tak zdają w inowrocławskiej Budowlance

Tegoroczna matura podobnie jak ubiegłoroczna przejdzie do historii – przez ostatnie miesiące szkoły średnie świeciły bowiem pustkami, a maturzyści do egzaminu przygotowywali się poprzez zdalne lekcje. Egzaminy maturalne to jedna z niewielu okazji, aby zasiąść w szkolnej ławce, spotkać resztę klasy. Matury odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Dzisiaj o godzinie 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego – w województwie kujawsko-pomorskim napisze go blisko 16 tys. maturzystów. Po południu odbędzie się jeszcze egzamin z przedmiotu dodatkowego – języka łacińskiego i kultury łacińskiej, ten egzamin zdawać w skali województwa będzie jedynie 16 osób.

 

Łącznie mamy ponad 19 tys. maturzystów, z tego 15,1 tys. przystępujących do matury po raz pierwszy. Najwięcej w Bydgoszczy – ponad 4,6 tys, w powiecie inowrocławskim mamy w tym roku 1473 maturzystów.

 

Egzaminy odbywają się w specjalnym reżimie sanitarnym - na egzamin nie mogą przyjść osoby przebywające w kwarantannie lub mieszkające z osobą znajdującą się w izolacji. Obowiązek noszeni maseczek jest tak powszechny, że o tej wytycznej specjalnie nie trzeba pisać. Maseczkę można zdjąć jedynie po zajęciu miejsca w klasie, w trakcie pisania egzaminu. Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje również, że maturzyści przed wejściem na salę egzaminacyjną powinni trzymać 1,5 metrowe odstępy.