Jesteś tutaj: Home

Historyczne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 03 maj 2021 20:49
Historyczne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Fot: Andrzej Hrechorowicz / Sejm RP

- Niech nasze ojczyzny będą zawsze wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność - mówił dzisiaj w polskim parlamencie prezydent Litwy Gitanas Nausëd. Konstytucja 3 Maja – uznana za pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą to nie tylko ważny element dziejów narodu polskiego, ale również litewskiego. Dzisiaj 230 lata po jej uchwaleniu odbyły się historyczne uroczystości nie tylko z uwagi na utrudnienia jakie niesie pandemia, dzisiaj bowiem wspólnie obradowało zgromadzenie narodowe Polski Litwy.


Parlamentarzyści z Polski i z Litwy łączyli się zdalnie, głównym miejscem uroczystości była Warszawa, stąd też wizytę w Polsce złożył prezydent Litwy Gitanas Nausëd.

 

 

- Po przyjęciu drugiej na świecie, a pierwsze w Europie spisanej konstytucji nasi przodkowie po raz kolejny potwierdzili zobowiązanie wobec wolności jednostki oraz politycznej egzystencji kraju mówił po litewsku prezydent Gitanas. Nausëd - Po raz pierwszy w historii Europy zapisano zasadę podziału władz. Konstytucja 3 Maja podsumowała długie lata witalności Rzeczypospolitej Obojganarodów.

 

Prezydent Nausëd zakończył wystąpienie po polsku – Pragnę życzyć, aby przyjaźń między Litwinami i Polakami trwała w oparciu o dobrą wolę, wzajemne zrozumienie i pracę nad pozytywnymi zmianami dla naszych obywateli. Idźmy razem, ramię przy ramieniu. Niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność.


Wcześnie przemawiał prezydent Andrzej Duda – Skupione są tutaj polskie i litewskie serca, nie może być inaczej, razem dajemy wyraz naszej wielowiekowej tradycji i współpracy, razem Polacy i Litwini chlubimy się wielkimi dokonaniami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzielimy dumę ze wspaniałego wspólnego dzieła Konstytucji 3 Maja. W imieniu Polaków chce podziękować braciom Litwinom za historyczną drogę jaką przeszliśmy ramię przy ramieniu.

 

Unia Polsko-Litewska została zawiązana w XIV wieku, w XVI wieku po unii lubelskiej powstało wspólne państwo Rzeczypospolita Obojga Narodów, której końcem były rozbiory.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica