Jesteś tutaj: Home

Dublowanie CPK w okolicach Grudziądza ważniejsze od skomunikowania Bydgoszczy z Szubinem i Kcynią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 22 kwiecień 2021 19:46

Jedną z najbardziej priorytetowych inwestycji kolejowych z Regionalnych Programów Operacyjnych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będzie modernizacja skomunikowania międzywojewódzkiego Grudziądza z Malborkiem. Nie jest to zatem inwestycja poprawiająca skomunikowanie wewnętrzne wewnątrz województwa kujawsko-pomorskiego. Pojawia się przy tym ryzyko, że środków z RPO nie starczy już na inwestycje typowo komunikujące region – np. zabiegane od wielu lat przywrócenie skomunikowania kolejowego Bydgoszczy z Kcynią.


Priorytetowe traktowanie modernizacji linii nr 207 pomiędzy Grudziądzem i Malborkiem budzi wątpliwości także z tego powodu, że w bliskiej odległości tej linii planuje się budować równolegle nową szybko linie kolejową w ramach CPK, na odcinku Grudziądz – Tczew. Wśród osób mających wątpliwości co do sensu inwestowania w dnie biegnące równolegle do siebie i bardzo blisko linie kolejowe jest poseł Jan Szopiński, który w tej sprawie skierował do Ministerstwa Infrastruktury interpelacje - zadziwiać może tak wysoki priorytet dla linii nr 207 na odcinku Grudziądz – Malbork – Tczew, skoro Grudziądz z Tczewem ma skomunikować szprycha 5 Centralnego Portu Komunikacyjnego. Modernizacja linii 207 będzie dublowaniem tej szprychy , stąd też pojawiają się wątpliwości co do zasadności ekonomicznej tej inwestycji – napisał parlamentarzysta, jednocześnie pytając - Czy prowadzona jest koordynacja projektów realizowanych przez PKP PLK za fundusze unijne, w związku z pojawieniem się koncepcji kolejowej CPK?

 

Parlamentarzysta wskazał również, że w takim wypadku wyższy priorytet od linii nr 207 powinna mieć linia nr 356 na odcinku Bydgoszcz – Szubin – Kcynia. Z najnowszych zapowiedzi wynika, że jak już – to Kcynia będzie skomunikowana z Bydgoszczą przez Nakło, zaś linia nr 356 od Kcyni do Bydgoszczy raczej nie będzie modernizowana.

 

Do interpelacji odniósł się wiceminister Andrzej Bittel stwierdza, że modernizacja linii nr 207 zapisana została w Kontrakcie Terytorialnym w 2014 roku - W związku z tym realizacja projektu została ustalona przed pojawieniem się koncepcji budowy CPK i zasadna jest jego kontynuacja zgodnie z założeniami