Jesteś tutaj: Home

Szczepienia mogą przed wakacjami przyśpieszyć (aktualizacja raportu)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 16 kwiecień 2021 17:01
Szczepienia mogą przed wakacjami przyśpieszyć (aktualizacja raportu) Fot: gov.pl

We wtorek opublikowaliśmy raport, w którym opierając się na zapowiedziach rządu, oszacowaliśmy, iż do końca czerwca pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 może być zaszczepione około 35% Polaków. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z informacji płynących z Komisji Europejskiej wynika, że tych szczepionek może być trochę więcej. Aktualizujemy zatem nasz raport.

- Dziś mogę powiedzieć po ostatnich dyskusjach z Komisją Europejską, że będzie to więcej - 23 lub 24 miliony szczepień – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o planie do końca II kwartału 2021 roku, czyli do końca czerwca. Do Polski według nowych informacji może trafić dodatkowe 4,5 mln szczepionek Pfizera.

 

Do końca kwietnia - około 20%

Dodatkowe szczepionki mają trafić do Polski w maju, stąd też danych na kwiecień nie aktualizujemy. Rząd zapowiada tempo 1 mln szczepień tygodniowo, co powinno przynieść pod koniec miesiąca 10-11 mln szczepień łącznie, czyli pierwszą dawką zaszczepione może być około 20% populacji.

 

Do końca czerwca – około 40%

Dotychczasowy plan rządu zapowiadał do końca II kwartału przeprowadzenie 20 mln szczepień. Uwzględniając nowe zapowiedzi ta liczba wzrosłaby do 24 mln, co może przełożyć się na zaszczepienie pierwszą dawką około 40% populacji oraz kilkunastu procent dwoma dawkami.

 

Do końca sierpnia – 80-90%

Zarówno minister Dworczyk oraz prezes NFZ wskazują termin zaszczepienia wszystkich chętnych (trudno oszacować na dzisiaj czy będzie to 80% czy 90% populacji) do końca sierpnia. Nie jest sprecyzowane czy mowa o pierwszej dawce, czy o dwóch dawkach

 

Masowe szczepienia miałyby ruszyć dopiero w maju, zdaniem p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka w takiej formule do zaszczepienia wszystkich chętnych potrzeba będzie około 19 tygodni.