Jesteś tutaj: Home

Niedzielski: na podstawie samej liczby zakażeń można by mówić, że apogeum trzeciej fali mamy za sobą

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne piątek, 09 kwiecień 2021 10:53

Na podstawie spadającej dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem można by mówić, że apogeum trzeciej fali pandemii mamy za sobą - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że teraz mamy ponownie najtrudniejszy moment w pandemii- testowanie wydolności systemu ochrony zdrowia.

 

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef MZ zaznaczył jednak, że jak już wiadomo jest pewna sekwencja epidemiczna - zwiększona liczba wymazów wykonana na podstawie skierowań z podstawowej opieki zdrowotnej potem przekłada się na zwiększoną liczbę diagnozowanych zakażeń w wyniku testów, a następnie na hospitalizacje.

 

Niedzielski ocenił, że jeżeli nie będziemy mieli żadnego efektu poświątecznego, co niesie dodatkowe ryzyko wzrostu zachorowań - a to będziemy wiedzieli na początku przyszłego tygodnia - to kontynuacja tego trendu, który już ma miejsce, prawdopodobnie bedzie kontynuowana.

 

Według ministra zdrowia teraz będziemy mieli do czynienia z apogeum w szpitalach. "Ta fala przetacza się przez nasze szpitale i całą infrastrukturę, która jest dedykowana walce z covidem" - powiedział.

 

"To jest zawsze ten najtrudniejszy moment w pandemii, bo trzeba powiedzieć, że testujemy wydolność naszego systemu" - zaznaczył szef MZ.(PAP)

 

ago/ itm/