Jesteś tutaj: Home

,,Jezus nie jest postacią z czasów minionych (…) Jest żywy”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 03 kwiecień 2021 23:12
Pomnik w Bydgoszczy Pomnik w Bydgoszczy

Wielka Sobota to dzień w roku liturgicznym, w którym nie jest odprawiana Msza Święta, to dla wiernych dzień wyciszenia, po wspominanym w Wielki Piątek ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Wieczorem odprawiana jest w kościołach Wigilia Paschalna, będąca pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wigilia Paschalna rozpoczyna się od Liturgii Światła, na jej czas w kościołach wygasza się światła, aby miała miejsce ciemność. W trakcie następującej po niej Liturgii Słowa, gdy odśpiewywana jest ,,Chwała na wysokości Bogu”, dzwony kościelne obwieszczają zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna to najważniejsza liturgia w roku.

 

- Szukamy jakiegoś lekarstwa na śmierć, tak jak ciągle szukamy jakiegoś sposobu w walce z pandemią – mówił w kazaniu na Jasnej Górze bp. Andrzej Przybylski - Kilka razy namaszczano ciało Jezusa – I Maria z Betanii i Nikodem. Żydzi mocno wierzyli, że takie olejki są symbolem protestu wobec śmierci i rozpadu ciała. Ale na niewiele się zdały, były bezradna ludzką próbą zatrzymania śmierci Jest tylko jedno lekarstwo, żeby uzyskać nieśmiertelność, jest tylko jedno lekarstwo, aby pokonać śmierć – to jest zmartwychwstanie Chrystusa.

 

Katolicyzm w śmierci i w zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa widzi przezwyciężenie śmierci, bowiem chrześcijanie za jego sprawą mogą zyskać życie wieczne. Okres Triduum Paschalnego, ma w szczególny sposób o tym przypominać.

 

- Wielu żyje „wiarą wspomnień”, tak jakby Jezus był postacią z czasów minionych – mówił w Bazylice Świętego Piotra papież Franciszek - Oto druga wieść Wielkanocy: wiara nie jest repozytorium przeszłości, Jezus nie jest postacią nieaktualną. On żyje, tu i teraz. Idzie z tobą każdego dnia, w sytuacji, którą przeżywasz, w próbie, przez którą przechodzisz, w marzeniach, które nosisz w sobie.

 

Ojciec Święty przedstawił też przesłanie Wielkanocy - Bracie, siostro, jeśli tej nocy nosisz w sercu jakąś mroczną godzinę, jakiś dzień, który jeszcze nie zaświtał, pogrzebane światło, rozbite marzenie, otwórz swoje serce w zachwycie na wieść Wielkanocy. Nie bój się, On zmartwychwstał. Czeka na ciebie w Galilei. Twoje oczekiwania nie pozostaną niespełnione, twoje łzy zostaną otarte, twoje obawy zostaną przezwyciężone przez nadzieję. Pan cię poprzedza, idzie przed tobą. I z Nim życie zaczyna się na nowo.