Jesteś tutaj: Home

Szpital tymczasowy w Ciechocinku zaczął przyjmować pacjentów. Wymagających pomocy wciąż przybywa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 marzec 2021 21:09
Szpital tymczasowy w Ciechocinku zaczął przyjmować pacjentów. Wymagających pomocy wciąż przybywa Fot: Jacek Nowacki / K-PUW

W poniedziałek pobiliśmy kolejny rekord w kujawsko-pomorskim – liczba pacjentów wymagających pomocy szpitalnej przekroczyła 1,6 tys. Tego dnia rozpoczął też pracę szpital tymczasowy w Ciechocinku uruchamiając 66 łózek, w tym 10 respiratorowych. Łózek mogłoby być więcej,ale brakuje kadry medycznej,

 

 

Szpital w Ciechocinku został przygotowany przez 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. Decyzję o lokalizacji w Ciechocinku podjął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Jeszcze w niedzielę szpitale w naszym województwie były przygotowane na opiekę nad blisko 2,1 tys. pacjentów, do dzisiaj (wtorek) ich liczba wzrosła do prawie 2,2 tys.

 

Na razie mamy bufor

W ubiegłym tygodniu mieliśmy dość spore wzrosty zakażeń, jak podkreślał konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski, powinno to przełożyć się na wzrost hospitalizacji po 7-10 dniach, czyli w okolicach świąt. Póki co mamy zajętych mniej niż 80% dostępnych łózek, ale prawdziwy sprawdzian przed nami.

 

Nie można też wprost powiedzieć kiedy tendencja zacznie być malejąca, szczyt jeżeli chodzi o liczbę zakażeń w Polsce przewidywano na najbliższy czwartek – piątek, nowe prognozy Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że może on się jednak o tydzień przesunąć w czasie. Być może w kujawsko-pomorskim będzie on szybciej lub w gorszym wypadków później.

 

Kluczowe powinno być zatem dbanie o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.