Jesteś tutaj: Home

Agencja AP: raport WHO wskaże zwierzęta jako prawdopodobne źródło koronawirusa

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 marzec 2021 11:27
Agencja AP: raport WHO wskaże zwierzęta jako prawdopodobne źródło koronawirusa Fot: Martin Lopez

Misja naukowców pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie oceniła, że koronawirus SARS-CoV-2 przeszedł prawdopodobnie na człowieka z nietoperzy poprzez inne zwierzęta – podała w poniedziałek agencja AP, która dotarła do projektu raportu z misji.

 

Międzynarodowy zespół badaczy wspólnie z naukowcami chińskimi ocenił również, że hipoteza o wydostaniu się koronawirusa z laboratorium w Wuhanie jest „skrajnie mało prawdopodobna” – informuje Associated Press.

 

Cytowane ustalenia są zgodne z oczekiwaniami, ale wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Członkowie misji zalecili dalsze badania nad tym, jak koronawirus zaatakował ludzi, za wyjątkiem hipotezy o wycieku z laboratorium.

 

Naukowcy zakończyli misję w Wuhanie w połowie lutego, ale publikacja raportu z ich pracy opóźnia się. Początkowo WHO zapowiadała podsumowanie najważniejszych ustaleń jeszcze w lutym, a później – publikację pełnego raportu w połowie marca. W ubiegłym tygodniu urzędnik WHO ocenił, że raport będzie gotowy „w ciągu kilku dni”.

 

Pojawiły się spekulacje, że chińskie władze starają się wpływać na treść raportu, by nie znalazły się w nim sugestie dotyczące odpowiedzialność tego kraju za wybuch pandemii – pisze Associated Press.

 

Agencja AP ocenia, że wersja raportu, którą przekazał jej w poniedziałek pracujący w Genewie dyplomata, wygląda na prawie ostateczną. Nie jest jasne, czy przed publikacją treść raportu ulegnie zmianie.

 

Po wyjeździe z Chin niektórzy członkowie międzynarodowego zespołu ekspertów skarżyli się na napiętą atmosferę i presję polityczną towarzyszącą badaniu genezy pandemii Covid-19 w Wuhanie.

 

Pochodzenie koronawirusa stało się kwestią polityczną i wywołuje napięcia w relacjach Chin z Zachodem, szczególnie z USA, które zarzucają Pekinowi ukrywanie danych na temat pandemii. Władze ChRL twierdzą natomiast, że koronawirus niekoniecznie pochodzi z Chin, i mógł przybyć do Wuhanu na mrożonych produktach spożywczych sprowadzanych z zagranicy.

 

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

 

anb/ ap/