Jesteś tutaj: Home

Linia na lotnisko wśród inwestycji PKP PLK na najbliższe lata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 25 marzec 2021 09:44

PKP PLK zarządca większości infrastruktury kolejowej w Polsce rozpoczyna drugie konsultacje programu inwestycyjnego do 2030 roku, z perspektywą do 2040 roku. W podawanym konsultacjom projekcie znalazło się kilka istotnych inwestycji, które mają  szansę na realizację w najbliższych latach, czy to z funduszy europejskich, czy w ramach koncepcji budowy CPK. Dużo zależeć będzie jednak od dostępności środków na kolej w nowej perspektywie finansowej Unii Europejsiej oraz w aspekcie inwestycji o charakterze regionalnym od determinacji samorządów.

Priorytetem na kolejne lata będzie oczywiście rozwój tzw. magistrali węglowej, czyli w ciągach transportowych Bydgoszcz - Trójmiasto (czy to przez Tczew linią 131, czy to przez Kościerzynę linią 201) oraz Bydgoszcz – Inowrocław – Śląsk. W przypadku odcinka Bydgoszcz – Inowrocław wspomnieć należy o przygotowanej inwestycji poszerzenia na odcinku od Nowej Wsi Wielkiej do Inowrocławia szlaku do czterech torów, aby odseparować ruch pasażerski od towarowego (w Nowej Wsi Wielkiej pociągi towarowe zjeżdżałyby na linię nr 201 w kierunku Emilianowa).

 

Kolejne ważne zagadnienie to podzielona na cztery etapy inwestycja modernizacji ciągu Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wielkopolski wraz z elektryfikacją. Pozwoli to z jednej strony stworzyć alternatywny szlak z Bydgoszczy do Berlina, ale też usprawni komunikację ze Szczecinem. W ramach komponentu CPK w najbliższych latach będzie też modernizowana linia kolejowa nr 18 na odcinku Bydgoszcz – Toruń – Włocławek.

 

W tym dokumencie zapisano także zadania o charakterze regionalnym. Oprócz modernizacji linii nr 207 z Grudziądza do Malborka i 208 z Tucholi do Grudziądza i Brodnicy – te zadania miały być zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do 2023 roku, ale to się nie uda, zapisano także budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego (przypomnijmy, że w tym roku Województwo Kujawsko-Pomorskie zleciło prace koncepcyjne), jest też zapis o przywróceniu skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią (nie wskazano czy w wariancie przez Szubin czy Nakło) , modernizację linii nr 209 przechodzącą przez Fordon, a także wspomniano projekty jakie zgłoszono w ramach programu Kolej Plus: włączenia do sieci kolejowej Żnina (bez wskazania wariantu czy z Bydgoszczy przez Szubin, czy z Inowrocławia przez Barcin) oraz stworzenia nowego ciągu Bydgoszcz – Koronowo – Więcbork.