Jesteś tutaj: Home

,,Rząd zmienił zasady i nasze projekty zniknęły” O miliardach na inwestycje w kujawsko-pomorskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 marzec 2021 11:15

Pod koniec października istniał wstępny kompromis pomiędzy władzami województwa i stroną rządową, co do wyboru 23 kluczowych inwestycji, które miałyby zostać sfinansowane z Funduszu Odbudowy Europy. Dzisiaj władze województwa mają żal do rządu, że koncepcja diametralnie się zmieniła.

Województwo Kujawsko-Pomorskie do Krajowego Programu Odbudowy zgłosiło kilkadziesiąt projektów kluczowych, w toku dalszych rozmów zakończyło się na wyborze 23 zadań wartych 13,4 mld zł. Wśród tych zadań znalazło się 1,5 mld zł na rozwój Węzła Logistycznego Bydgoszcz (obejmującego zarówno Emilianowo oraz port rzeczny Bydgoszcz – Solec Kujawski) oraz dodatkowo 750 mln zł na budowę linii kolejowej z Trzcinca do Portu Lotniczego i Solca Kujawskiego.

Na tej liście znalazło się 350 mln na budowę mostu przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego, co mogłoby odciążyć ulicę Fordońską w Bydgoszczy. Zapisano także prawie miliard złotych na rozbudowę trasy W-Z w Bydgoszczy. Ponadto znalazło się też blisko 200 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej. Zapisano także środki na budowę stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle.

 

- Nagle się okazało, że te zgłoszone przez nas projekty stanowią inspirację dla reform i nie zaistniały fizycznie w dokumencie KPO – komentował działania rządu na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa dyrektor Rafał Pietrucień - Zasady zostały zmienione, a nasze projekty z tego zniknęły.

 

- Jest nam przykro, że pół roku pracy jaką wykonaliśmy, to została ona odstawiona na półkę – dodał Pietrucień.

 

Według zapisów zaprezentowanego przez rząd Krajowego Programu Odbudowy samorządy będą mogły aplikować jedynie w konkursach, które przewiduje się, że będą odbywały się od przełomu 2021 i 2022 roku, do 2023 roku. Trwają obecnie konsultacje społeczne KPO, województwo liczy, iż uda się przekonać rząd do powrotu do formuły zgłaszania przez województwa projektów kluczowych.

 

Fundusz Obudowy Europy to nowa pula inwestycyjna w Unii Europejskiej w celu odbudowy gospodarek po pandemii COVID-19. Na ten cel będą wyemitowane obligacje, które UE będzie spłacać w latach 2028-2050.a