Jesteś tutaj: Home

Za nami ponad 3 tys. ofiar w kujawsko-pomorskim

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 12 marzec 2021 16:30
Za nami ponad 3 tys. ofiar w kujawsko-pomorskim Fot: Martin Lopez

Dzisiaj w południe w wielu częściach Polski odbyła się minuta ciszy i zadumy, jako hołd oddany wszystkim, którzy zmarli na COVID-19. Dzisiaj minął bowiem rok od stwierdzenia pierwszej ofiary na COVID-19 w Polsce. Również dzisiaj w województwie kujawsko-pomorskim łączna liczba ofiar przekroczyła granicę 3 tys.

 

Można powiedzieć, że 3010 to tylko liczba, ale to jest 3010 imion i nazwisk, osób komuś bliskich, których dzisiaj rok od rozpoczęcia pandemii nie ma z nami.

 

Epidemia obciąża system

Faktyczna liczba ofiar pandemii jest większa, bowiem walka z nią i pomoc tym, którzy wymagają intensywnego leczenia obciążyła naszą służbę zdrowia, co przyniosło kolejne setki zgonów, bowiem w jednym momencie pomocy medycznej zaczęło wymagać znacznie więcej osób niż przed epidemią.

 

 

To zjawisko notujemy właściwie od listopada, gdy liczba zakażeń w kujawsko-pomorskim przybrała na sile – w listopadzie w porównaniu z rokiem 2019 mieliśmy o ponad 1,2 tys. zgonów więcej; w grudniu o 1,4 tys.; natomiast w styczniu o blisko tysiąc więcej. Gdy odejmiemy zgony przypisane bezpośrednio COVID-19, to mamy kilkaset nadliczbowych z powodu przeciążenia systemu.

 

Pierwszy zgon w kujawsko-pomorskim odnotowało 30 marca – wtedy zmarła 69-letnia inowrocławianka.