Jesteś tutaj: Home

Złe wieści od brytyjskich naukowców – wariant brytyjski o 30-70% bardziej śmiertelny

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne czwartek, 11 marzec 2021 11:10
Złe wieści od brytyjskich naukowców – wariant brytyjski o 30-70% bardziej śmiertelny Fot: Martin Lopez

Badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie wykazało, że brytyjski wariant koronawirusa jest o 30-70 proc. bardziej śmiertelny od pozostałych szczepów - podaje w środę Reuters, powołując się na publikację w magazynie "British Medical Journal".

Brytyjski wariant SARS-CoV-2, znany jako B.1.1.7, jest ponadto o 40-70 proc. bardziej zakaźny od podstawowego typu wirusa.

 

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące liczby ofiar śmiertelnych wśród grupy zakażonych, w której stwierdzono różne warianty wirusa. Na 54 906 chorych na Covid-19 zakażonych brytyjskim wariantem zmarło 227 osób. Przy takiej samej liczbie zakażeń innymi wariantami koronawirusa zmarło 141 chorych.

 

W połączeniu ze zdolnością tego wariantu do szybszego rozprzestrzeniania się wywołana przez niego śmiertelność "powinna być traktowana bardzo poważnie" - powiedział dr Robert Challen z Uniwersytetu Exeter, współautor badania.

W lutym dyrektor konsorcjum Covid-19 Genomics UK Sharon Peacock ostrzegła, że brytyjski wariant koronawirusa jest na dobrej drodze, by stać się dominującym na świecie, a niepokojące jest to, że jego dalsze mutacje mogą osłabić skuteczność opracowanych już szczepionek.

 

Szczepionki stosowane w Wielkiej Brytanii - opracowane przez firmy Pfizer/BioNTech i AstraZeneca - na razie skutecznie chronią przed wariantami obecnymi w tym kraju, ale mutacje mogą potencjalnie podważyć tę ochronę.

Covid-19 Genomics UK jest siecią organów zdrowia publicznego oraz laboratoriów. (PAP)

 

fit/ akl/