Jesteś tutaj: Home

Dokładnie rok temu zmieniło się nasze życie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 09 marzec 2021 08:09

9 marca 2020 roku to w kujawsko-pomorskim data symboliczna, tego dnia bowiem zaczęliśmy rozumieć, że COVID-19 to nie przelewki i nasze życie znacząco się zmieni. Dzisiaj równo rok od tego dnia powrócimy do tego dnia i następujących po nim dni. Oprzemy się o nasze archiwalne publikacje.

W ubiegłą sobotę – 7 marca – raczej nikt nie spodziewał się, że w ciągu kilku dni życie w Polsce zmieni się tak znacząco. Jednym z ciekawszych wydarzeń tego dnia w Bydgoszczy był mecz derbowy Chemika z Zawiszą, miało być to preludium dzisiejszego meczu przy ulicy Gdańskiej pomiędzy tymi klubami. Dzisiaj jednak nie wiemy kiedy i czy ten mecz będzie w ogóle rozegrany – taka publikacja ukazała się na Portalu Kujawskim w sobotę 14 marca. W rezultacie ten mecz się nigdy nie odbył, mecze rundy wiosennej nie zostały bowiem nigdy rozegrane.

 

Na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił rekomendacje, aby nie organizować imprezy powyżej 1 tys. osób oraz z udziałem dzieci. Nie jest to obligatoryjny nakaz, ale zalecenie – pisaliśmy w poniedziałek 9 marca. Właśnie nadzwyczajna sesja Sejmik Województwa, ostatnia która odbyła się w trybie stacjonarnym, była tym momentem, gdy dano nam do zrozumienia, że sytuacja jest poważna.

 

W poniedziałek były rekomendacje, a we wtorek już twardy zakaz

Dzisiaj wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał decyzje o odwołaniu wszystkich imprez masowych w województwie kujawsko-pomorskim – pisaliśmy już dzień później, 10 marca.

 

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dość daleko idącym kroku, zawieszenia zajęć dydaktycznych w szkołach. Tego samego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło zajęcia na uczelniach wyższych. Resort kultury zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych. Zapadła decyzja o zamknięciu kin. Tego dnia liczba zakażeń wzrosła do 31 potwierdzonych przypadków – to już relacja dotycząca środy 11 marca.

 

Odwołanie zajęć lekcyjnych to był ten moment, gdy społeczeństwo zrozumiało, że sytuacja jest trudna. Wówczas doszło do sytuacji robienia przez część Polaków masowych zakupów i zachowań na granicy paniki.

 

Liczyliśmy na kilka tygodni, może na miesiąc, dwa

Musimy się liczyć, iż dłużej przyjdzie nam żyć w tej nadzwyczajnej sytuacji – pisaliśmy w felietonie z 10 marca - Jeszcze w niedzielę nikt się nie spodziewał, że we wtorek zapadną tak radykalne decyzje o rezygnacji ze wszystkim imprez masowych, a następnie także tych mniejszych. W ślad za tymi decyzjami część uczelni wyższych odwołała zajęcia dydaktyczne, zapewne kolejne to też uczynią. Nie można wykluczyć też odwołania zajęć w szkołach. Musimy się przygotować jednak na to, że to nie potrwa dwa tygodnie, ale przygotować nawet na kilka miesięcy. Szczególnie ważną rolę będzie odgrywał rozsądek.

 

Od tej publikacji minie jutro dokładnie rok i wciąż jesteśmy w trakcie pandemii. Dzisiaj wiemy, że potrwa ona jeszcze kilka miesięcy – nikt nie wie jednak dokładnie ile. Póki co przed nami kilka bardzo trudnych tygodni, w związku z trzecią falą, która się rozpędza.

 

Pierwsze przypadki COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 17 marca 2020 roku.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie