Jesteś tutaj: Home

Największa liczba zakażeń od początku stycznia – liczby pokazują już trzecią falę COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 03 marzec 2021 21:36

W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 949 zakażeń COVID-19, liczby powyżej dziewięciusete nie było u nas już dość dawno, najprawdopodobniej musimy się przygotować, że dzienne raporty powyżej tysiąca staną się ponownie normą, a nawet przygotować się na potencjalne dni powyżej dwóch tysięcy. Zdaniem rządowych ekspertów kulminacja trzeciej fali powinna nastąpić na przełomie marca i kwietnia.

 

Przez ten prawie rok jak w Polsce trwa pandemia pojawiały się różne scenariusze, które często okazywały się niedokładne, stąd też musimy być tak naprawdę gotowi na różne scenariusze. Środowy wynik był najwyższym od 8 stycznia, gdy po raz ostatni stwierdzono w kujawsko-pomorskim powyżej tysiąca przypadków.

 

Szacujemy około 9 tys. aktywnych przypadków

Z naszych szacunków, przyjmujących 14-dniowy przebieg zakażenia wynika, że obecnie potwierdzonych klinicznie możemy mieć ok. 8,6 tys. aktywnie zakażonych osób. Trzeba się liczyć jednak z tym, że ta liczba realnie jest kilka razy wyższa. Pod koniec listopada rząd przestał publikować informacje o ozdrowieńcach w regionach, stąd też musimy opierać nasze wyliczenia o założenia. W ostatnich dniach jak widać na wykresie, liczba aktywnie zakażonych ponownie zaczęła rosnąć.

 

 

 

 

Szacujemy, że w trzecią falę COVID-19 kujawsko-pomorskie weszło po 15 lutego, z około 6,4 tys. aktywnymi przypadkami. Szczyt drugiej fali szacujemy na 11 listopada i na około 24 tys. zakażonych.

 

Dane ogólne

Od początku pandemii w kujawsko-pomorskim klinicznie potwierdzono 121 tys. zakażeń oraz 2854 zgony. Do tej pory jedną dawką zaszczepiono prawie 170 tys. mieszkańców województwa, dwoma zaś ponad 61,6 tys., co stanowi kolejno; ok. 8% populacji (jedną dawką) i ok. 3% populacji dwoma.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie