Jesteś tutaj: Home

W kujawsko-pomorskim najwyższy współczynnik wypadków z udziałem pieszych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 23 luty 2021 20:53

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że w naszym województwie odsetek wypadków z udziałem pieszych jest największy w Polsce, od kilku lat jesteśmy też liderami jeżeli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych wypadków – w 2019 roku na 100 wypadków ginęły 22 osoby.

W aż 28,5% wypadków uczestniczyli piesi, czyli niechronieni użytkownicy ruchu drogowego. Ten odsetek w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2018 i 2019 był najwyższy w Polsce. Co prawda w latach 2016-2019 w naszym województwie liczba wypadków na 100 tys. mieszkańców była najmniejsza w kraju, to jednak przyczyną do niepokoju jest ich ciężkość - W samych wypadkach z udziałem pieszym w badanym okresie życie straciło 161 osób, a 994 zostały ranne. Na przejściach dla pieszych, z definicji najbezpieczniejszych miejscach do przekraczania jezdni, życie straciło 56 osób, a 610 zostało rannych. Średnio co miesiąc na przejściach ginęła jedna osoba, a 12 zostawało rannych – podsumowuje lata 2016-2019 Najwyższa Izba Kontroli.

 

- Kontrola NIK wykazała, że na co czwartym przejściu dla pieszych organizacja ruchu była niezgodna z zatwierdzonymi projektami – ocenia prezes NIK Marian Banaś – Często oznakowania przejść były przysłonięte lub niewidoczne, a widoczność samych przejść ograniczona.

 

NIK stwierdza, że 14 na 17 zarządców ruchu z województwa kujawsko-pomorskiego nie prowadziło nawet monitoringu stanu bezpieczeństwa przejść dla pieszych – za pozytywny wyjątek wskazano regionalny oddział GDDKiA, bydgoski ZDMiKP oraz MZD w Toruniu.

 

Problemem było to, że Policja nie zawsze przekazywała lokalnym samorządom i zarządcom dróg informacje o wytypowanych niebezpiecznych przejściach dla pieszych. Komendanci jeśli dzielili się tymi informacjami to zazwyczaj w formie ustnej na posiedzeniach komisji zajmujących się bezpieczeństwem i organizacją ruchu – wskazuje NIK - Tymczasem na terenie działania 11 z 19 powiatowych lub miejskich komend Policji liczba wypadków kwalifikowanych jako najechanie na pieszego na przejściu dla pieszych wzrosła na koniec 2019 r. w stosunku do końca 2016 r., w trzech pozostawała na niezmiennym poziomie.

 

Największy wzrost odnotowano w obszarze działania Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy z 43 wypadków w 2016 roku do 57 w 2019 roku, co przełożyło się na wzrost liczby ofiar śmiertelnych na przejściach dla pieszych z 3 do 4.

 

Do sprawy wrócimy.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: