Jesteś tutaj: Home

Do tej pory w naszym województwie tylko pojedyncze osoby potrzebowały pomocy szpitalnej po zaszczepieniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 21 luty 2021 18:51
Do tej pory w naszym województwie tylko pojedyncze osoby potrzebowały pomocy szpitalnej po zaszczepieniu Fot: gov.pl

Ryzyko, że szczepionka przeciwko COVID-19 wywoła niepożądany odczyn poszczepienny jest zawsze – są to tzw. NOP-y – jak jednak podkreślają lekarze, są one znacznie łagodniejsze w przebiegu niż skutki cięższego przebycia COVID-19. Sprawdzamy jak wygląda sprawa NOP-ów w naszym województwie.

 

Do tej pory w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono ponad 180 tys. szczepień przeciwko COVID-19 – licząc łącznie pierwszą i drugą dawkę. Do piątku zgłoszonych NOP było 101, co stanowi jeden niepożądany przypadek na ponad 1,7 tys. szczepień. W zdecydowanej większości są to łagodne NOP-y jak ,,zaczerwienienie w miejscu wkucia”, które także zgłaszane są to rejestru. Statystycznie NOP-y dotyczą  0,05% szczepień.

 

Przypadków wymagających hospitalizacji mamy zaś zaledwie kilka. Dwóm pacjentom pomocy udzielał szpital w Świeciu – jednemu z powodu poważniejszej reakcji alergicznej oraz zasłabnięcia. W Toruniu pacjentka doznała uczucia drętwienia i również udzielona została jej pomoc. Inny pacjent trafił do szpitala w Żninie.

 

 Szczepienia w kujawsko-pomorskim (dane na 20 lutego)

szczepienia-20-2