Jesteś tutaj: Home

Ponad połowa Polaków uważa, że rząd nie panuje nad epidemią

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne czwartek, 11 luty 2021 17:13

Niemal połowa Polaków uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego nie panuje nad epidemią koronawirusa w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei prawie 40 proc. badanych źle ocenia skuteczność wprowadzonych w naszym kraju obostrzeń epidemicznych.

 

Uczestników badania zapytano o to, w jakim stopniu rząd panuje nad epidemią koronawirusa w Polsce. Odpowiedź "zdecydowanie panuje" wybrało 9,4 proc. respondentów, a "raczej panuje" - 33,3 proc. Według niemal połowy badanych, polski rząd nie radzi sobie z sytuacją epidemiczną (30,3 proc. dla odpowiedzi "raczej nie panuje" i 18,8 proc. dla "zdecydowanie nie panuje").

 

Jak na wskazania dotyczące panowania nad epidemią wpływają sympatie polityczne ankietowanych? Wyborcy Zjednoczonej Prawicy najczęściej (64 proc.) oceniali, że rząd raczej panuje nad sytuacją. Znacznie bardziej krytyczny jest elektorat Koalicji Obywatelskiej - w tym wypadku aż 89 proc. badanych wybrało odpowiedzi negatywne.

 

Rząd Mateusza Morawieckiego nie radzi sobie z epidemią koronawirusa według aż 97 proc. wyborców Lewicy. Łagodniej sytuacje oceniają osoby, które w wyborach parlamentarnych głosowały na PSL i Kukiz'15 - tylko 58 proc. z nich twierdzi, że rząd nie panuje nad epidemia. W przypadku wyborców Konfederacji wynik był podobny - 56 proc. wskazań negatywnych.

 

Uczestników badania dla RMF FM i "DGP" zapytano też o ocenę skuteczności obostrzeń wprowadzonych w Polsce w związku z epidemią.

 

Skuteczność obostrzeń dobrze oceniło niemal 50 proc. badanych (6,7 proc. wskazań dla odpowiedzi zdecydowanie dobrze i 41,5 proc. dla "raczej dobrze"). Prawie 40 proc. respondentów jest przeciwnego zdania (27 proc. wskazań dla odpowiedzi "raczej źle" i 12,6 proc. dla "zdecydowanie źle).

 

Wśród krytyków skuteczności obostrzeń przeważają osoby w wieku 18-29 lat (75 proc. ocen negatywnych). Dobrze ocenia je ponad połowa respondentów w wieku 50-59 lat (57 proc.). W grupie osób w wieku 60-69 lat wskazania pozytywne stanowią 64 proc. (PAP)

 

par/