Jesteś tutaj: Home

GDDKiA zapowiada, że cała S-10 powinna być gotowa do 2030 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 styczeń 2021 13:10

Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odcinek wschodni S-10 od autostrady A1w kierunku Autostradowej Obwodnicy Warszawy powinien być gotowy do 2030 roku, przy czym pierwsze odcinki już w 2027 roku. Realizacja wschodniej części drogi ekspresowej S-10 na samym końcu. Jeszcze w tym tygodniu dowiemy się natomiast, kiedy ruszy budowa odcinka Bydgoszcz – Toruń.

Informację o tym, że odcinek od A1 na wschód drogi S-10 ma być realizowany w latach 2035-2040 podał po spotkaniu samorządowców on-line z GDDKiA prezydent Płocka. Do sprawy odnosi się GDDKiA w sposób następujący - Przy dobrej współpracy wszystkich zainteresowanych stron, pierwsze odcinki drogi ekspresowej S10 mogłyby być gotowe w 2027, a całość w 2030 roku. Pierwszymi fragmentami Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej możemy pojechać na przełomie 2027 i 2028 roku, a cała trasa byłaby dostępna do 2035 roku. Obecny etap prac nad inwestycją nie precyzuje dokładnego przebiegu drogi. Określa jedynie korytarze, o szerokości ok. 5 km, w których może zostać zlokalizowana.

 

Wcześniej od Torunia do Szczecina

Goszcząc w styczniu w Bydgoszczy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że przetarg na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń zostanie ogłoszony zaraz po uprawomocnieniu się decyzji środowiskowej. Decyzję środowiskową dla tego odcinka RDOŚ wydał w lutym 2020 roku, ale do wyższej instancji GDOŚ wpłynęły odwołania – założony termin ich rozpatrzenia mija jutro – 29 stycznia, może zostać też wyznaczony nowy termin. Jeżeli do jutra pojawi się ostateczna decyzja, to trzymając się przyjętego harmonogramu – S-10 z Bydgoszczy do Torunia pojedziemy w 2025 roku.

 

W dalszej kolejności realizowany będzie realizowany cały odcinek od Bydgoszczy do Szczecina. Wspomniany na początku odcinek od autostrady A1 pod Warszawę, będzie realizowany w ostatnie kolejności.