Jesteś tutaj: Home

Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 21 styczeń 2021 16:19
Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19 Fot: Martin Lopez

W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

Faktyczna liczba łącznie zakażonych może być 5 albo nawet 10 razy wyższa, tak oceniają specjaliści w dziedzinie epidemiologii. Żeby to dokładnie oszacować trzeba by zrobić badania przesiewowe populacji, czego póki co w Polsce się nie planuje. Zakładając pięciokrotność mielibyśmy 0,5 mln populacji z przechorowanym COVID-19, co daje prawie 25% populacji. W przypadku dziesięciokrotności oznaczałoby to, że COVID-19 miał co drugi z nas.

 

W kujawsko-pomorskim procent przechorowania najprawdopodobniej jest wyższy od ogólnego dla Polski, bowiem w ostatnich miesiącach, nasze województwo należało do tych, w których w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców było najwięcej zakażeń.