Jesteś tutaj: Home

Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 styczeń 2021 18:52
Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego © European Union 2020

W latach 2021-2027 do Polski w ramach funduszy strukturalnych trafi ponad 350 mld zł, podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, część tej puli trafi do każdego województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił wstępne założenia polityki spójności na lata 2021-2027.

 

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego przewiduje się kwotę 1,475 mld euro, co według dzisiejszego kursu jest kwotą prawie 6,7 mld zł. Dla porównania we wciąć trwającej perspektywie 2014-2020 było to ponad 1,9 mld euro. Ogólnie jednak fundusze strukturalne dla Polski są niższe, bowiem dzisiaj nasz kraj jest bardziej rozwinięty gospodarczo niż na przełomie 2013 i 2014 roku.

 

Dostaniemy więcej od sąsiadów

Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma jedną z najwyższych alokacji na lata 2021-2027. Dla porównania województwo pomorskie tylko 1,1 mld euro, wielkopolskie niecałe 1,1 mld euro, poniżej 1 mld euro otrzymają województwa: lubuskie, opolskie i dolnośląskie. Wynika to z faktu, że są one lepiej rozwinięte, a fundusze strukturalne mają na celu pomóc w nadrobieniu zaległości rozwojowych. Jak się dowiadujemy – alokację dla województw w 75% oparto o wysokość PKB jaki przypada na jednego mieszkańca. W kujawsko-pomorskim mamy jedno z niższych, stąd też wyższa alokacja.

 

Najmocniej dofinansowanym programem operacyjnym według propozycji rządu ma być Infrastruktura i Środowisko (dzisiejszy POIiŚ), z kwotą ponad 25 mld euro. Najprawdopodobniej tak samo jak to było w poprzednich perspektywach, z tego programu o dofinansowanie będą mogły występować również samorządy lokalne.

 

Do połowy lutego projekt Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską będzie konsultowany w województwach – ostatnie konsultacje zaplanowano na 16 lutego i dedykowane będą one województwu kujawsko-pomorskiemu.

 

Dopiero po zawarciu Umowy Partnerstwa poszczególne województwa będą mogły uzgodnić z Komisją Europejską kształty swoich Regionalnych Programów Operacyjnych, w tym ile pieniędzy trafi np. na kolej, a ile na wspieranie konkurencyjności firm z regionu.

 

Funduszy strukturalnych nie należy mylić z Funduszem Odbudowy Europy, w ramach którego Polska ma otrzymać ponad 700 mln zł. Jest to nowe narzędzie finansowe, które ma na celu szybko przywrócić wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej po pandemii COVID-19.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP