Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie jednym z najsłabszych regionów w Unii Europejskiej. Ochrona zdrowia to jedna z naszych słabości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 14 styczeń 2021 10:42
RCI2019 RCI2019

Komisja Europejska co 3 lata publikuje ranking konkurencyjności regionów RCI Index. W rankingu RCI2019 województwo kujawsko-pomorskie znalazło się na 209 miejscu na 268 regionów pojmowanych statystycznie na poziomie NUTS2. W porównaniu z RCI2016 można powiedzieć, że jest trochę lepiej, bo wtedy byliśmy na 211 pozycji.

Jeżeli chodzi o polskie regiony to najlepiej wypada województwo mazowieckie, które liczone bez Warszawy zajęło 187 lokatę, najgorzej warmińsko-mazurskie na 225 lokacie. Kujawsko-pomorskie według RCI2019 ma podobny potencjał jak dwa województwa tzw. ściany wschodniej: lubelskie i podlaskie, czy włoska Sycylia. Gdyby jednak dane regionów przeliczyć na głowę mieszkańca, to znajdujemy się dopiero na 238 pozycji z 268.

 

RCI2019 / Komisja Europejska

 

W każdym badanym zagadnieniu nasze wskaźniki są niższe od średniej unijnej. Najlepiej wypadamy pod względem jakości ogólnopojętych instytucji oraz gotowości do wdrażania technologii. Dość blisko średniej dla Unii Europejskiej jesteśmy też jeżeli chodzi o wyższe szkolnictwo. Niepokojąco na tle innych regionów wypada jakość infrastruktury, służby zdrowia oraz otoczenia biznesu. Jeżeli chodzi o to ostatnie zagadnienie, to najbardziej odbiegamy w nim od średniej UE.

 

W skali od 1-5 jeżeli chodzi o poziom rozwoju regionu otrzymujemy ocenę 2.