Jesteś tutaj: Home

Rozpoczęliśmy rok Konstytucji 3 Maja i Pracowników Ochrony Zdrowia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 01 styczeń 2021 16:11
Konstytucja 3 Maja Konstytucja 3 Maja Jan Matejko

Wieloletnią tradycją jest uchwalanie przez różnego rodzaju gremia patronów każdego roku, są to wybitne postacie, ale też ważne wydarzenia historyczne. Za najważniejsze patronaty przyjmuje się te przyjęte przez obie izby parlamentu – Sejm RP i Senat RP. Przyglądamy się patronom roku 2021.

 

Jak już wspomniano w tytule, będzie to rok szczególnie poświęcony Konstytucji 3 Maja, w 230 rocznice jej uchwalenia. O ustanowieniu roku 2021 rokiem Konstytucji 3 Maja zdecydował Sejm. Powszechnie przyjęło się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą uchwaloną w Europie,a drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Jej uchwalenie było wyczynem politycznym, próbą naprawy państwa, które było już po pierwszym rozbiorze przez sąsiadów. Rzeczypospolita upadła, ale Konstytucja dla Polaków żyjących w państwach zaborczych była symbolem motywującym do dążeń, aby postarać się niepodległość odzyskać.

 

W zakończonym roku miała się odbyć beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, tę uroczystość przesunięto na nieokreślony termin z powodu pandemii COVID-19, która uniemożliwiałaby wspólne cieszenie się z kolejnego błogosławionego Kościoła Katolickiego. Sejm RP zdecydował, że prymas Wyszyński będzie jednym z patronów 2021 roku. Warto przy tej okazji wspomnieć jego wizyty w towarzystwie kardynała Wojtyły, późniejszego papieża do Bydgoszczy.

 

Sejm postanowił również uczcić twórcę literackiego Stanisława Lema, uznanego pisarza gatunku fantasy, który swoją twórczością sławił Polskę na świecie. Patronami 2021 roku będą także inni wielcy pisarze Krzysztof Kamil Baczyńskii, Cyprian Kamil Norwid i Tadeusz Różewicz.

 

Senat RP, w pewnym sensie uzupełniając patronów niższej izby parlamentu, czyli Sejmu, chce aby rok 2021 był rokiem Polskiej Tradycji Konstytucyjnej, a także Powstań Śląskich i co szczególnie ważne w okresie pandemii - Pracowników Ochrony Zdrowia.

 

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął, że rok 2021 będzie w naszym województwie Rokiem Wandy Bleńskiej, ps. ,,Dokta”, ,,Szarotka”, ,,Grażyna”, w 110 rocznicę jej urodzin. Żołnierki Armii Krajowej, po wojnie misjonarki tworząc w Ugandzie centra lecznice. Została uznana na świecie specjalistką w dziedzinie leczenia trądu. Głównie związana była z Poznaniem, część dzieciństwa spędziła jednak w Toruniu, natomiast w Armii Krajowej pełniła służbę na obszarze m.in. Borów Tucholskich.

 

Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała natomiast o Roku Bydgoskiego Marca 1981 roku, dla uczczenia szczególnego 40. rocznicy tamtych wydarzeń.