Jesteś tutaj: Home

Szczepienia w naszym województwie mają ruszyć już w niedzielę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 grudzień 2020 21:29
Szczepienia w naszym województwie mają ruszyć już w niedzielę Fot: Martin Lopez

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że szczepienia przeciwko COVID-19 w naszym województwie rozpoczną się w całej Unii Europejskiej już w niedzielę 27 grudnia. W poniedziałek w trakcie zdalnej sesji Sejmiku Województwa wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapowiedział, że szczepienia w województwie kujawsko-pomorskim mają ruszyć tego dnia.

 

Nie oznacza to, że tego dnia rozpoczną się masowe szczepienia, bowiem jak wynika z informacji od przedstawicieli rządu, do Polski w sobotę trafi jedynie 10 tys. szczepionek, które mają zostać rozdysponowane głównie dla kadry medycznej. Dopiero w styczniu firmy Pfizer i BioNTech dostarczyć mają bardziej masową liczbę szczepionek.

 

Część tych szczepionek z puli 10 tys. trafi do naszego województwa i ma być wykorzystana już tego samego dnia. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że w niedzielę szczepienia będą realizowane w czterech szpitalach: w Bydgoszczy (Uniwersytecki im. Jurasza), w Grudziądzu, w Toruniu i we Włocławku. Docelowo w województwie kujawsko-pomorskim ma być uruchomienie 27 punktów szczepień.

 

- Bez skutecznej szczepionki nie uda nam się z tej choroby łagodnie wyjść – zachęcał do szczepienia się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Zgodę na dopuszczenie szczepionek Pfizer i BioNTech do masowego użytku wyraziła w poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) - Dziś dodajemy ważny rozdział do historii europejskiego sukcesu. Zatwierdziliśmy pierwszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko Covid-19. Wkrótce pojawi się więcej szczepionek. Zatwierdzone dzisiaj dawki szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów UE jednocześnie na tych samych warunkach. Nadchodzące europejskie dni szczepień również będą wielkim momentem jedności. To dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica