Jesteś tutaj: Home

Statystycznie mieszkańcy kujawsko-pomorskiego powinni mieć największą odporność zbiorową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 grudzień 2020 14:19

Według poniedziałkowych danych mieliśmy w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzone ponad 76 tys. zakażeń klinicznych na COVID-19, co stanowi 3,7% całej populacji naszego województwa. Jest to najwyższy wskaźnik dla całej Polski, średnia dla kraju wynosi bowiem 3,1%.

Mówimy o przypadkach potwierdzonych klinicznie, w praktyce, co zgodnie podnoszą eksperci z dziedziny epidemiologii, faktycznych zakażeń jest kilka razy więcej. Za taką uśrednioną wartość uznaje się 5-krotną wielokrotność, według której mielibyśmy już 18,5% populacji zakażonej COVID-19. Wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologi dr Paweł Rajewski uważa, że może być to nawet 10-krotność, w takim wypadku będzie to ponad 30% populacji. Po przekroczeniu 50% przechorowywalności mobilność wirusa powinna znacznie zmaleć.

 

Według naszych szacunków – mamy w województwie około 60 tys. ozdrowieńców (zakładając 14 dniowy przebieg zakażenia, bowiem od końca listopada oficjalne dane o ozdrowieńcach nie są publikowane dla województw).