Jesteś tutaj: Home

W Brukseli na poważnie traktowany jest scenariusz uruchomienia Funduszu Odbudowy Europy bez Polski i Węgier

Napisane przez  Ł.R. / Politico.eu Opublikowano w Regionalne piątek, 04 grudzień 2020 08:28
W Brukseli na poważnie traktowany jest scenariusz uruchomienia Funduszu Odbudowy Europy bez Polski i Węgier European Union, 2019

Według ustaleń szczytu z lipca Polska w ramach Funduszu Odbudowy Europy uzyskałaby 139 mld zł (z czego 34 mld zł w ramach preferencyjnego kredytu), stając się jednym z największych beneficjentów tego narzędzia. Samorządowcy już dzisiaj planują inwestycje za te pieniądze, w Brukseli natomiast coraz poważniej brany jest scenariusz, aby w tym Funduszu Polska i Węgry nie brały udziału.

Fundusz Odbudowy Europy to dodatkowe narzędzie, obok planowanych na lata 2021-2027 funduszy strukturalnych, z których to Polska ma otrzymać 82,5 mld zł. Łącznie w najbliższe 6 lat do Polski mogłoby zatem trafić ponad 200 mld zł.

 

Unia Europejska stoi jednak w impasie, bowiem budżet na lata 2021-2027 wetuje Polska i Węgry. Jak informuje portal politico.eu – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassoli miała zapowiedzieć, że jeżeli przyszło tygodniowy szczyt nie przyniesie kompromisu, to zaproponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Europy (Next Generation UE) bez udziału Polski i Węgier, na podstawie traktatu międzynarodowego, które zawrze ze sobą 25 państw tworzących Unię.

 

W ramach tego Funduszu władze Bydgoszczy chcą rozbudować trasę W-Z, natomiast Samorząd Województwa planuje rozbudowę Opery Nova i Filharmonii Pomorskie.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?