Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie najwolniej wykorzystuje fundusze europejskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 grudzień 2020 14:00

Obecnie mamy debatę nad kształtem nowej wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Wciąż jednak trwa rozliczanie perspektywy 2014-2020, w której nasze województwo do tej pory rozliczyło się z UE z kwoty 2 mld i 671 mln zł, co stanowi jedynie 32% całej alokacji (dane za pierwsze półrocze 2020 roku). Ten wskaźnik w kujawsko-pomorskim jest najniższy.

 

Wieloletni budżet zakończy się za niecały miesiąc, ale jak przyjęto na początku, jego rozliczanie może potrwać do 2023 roku. Najwięcej alokacji do tej pory rozliczyło województwo opolskie – 55%. Średnia dla wszystkich województw wyniosła 43%. Dane te opublikowało Ministerstwo Rozwoju w ramach półrocznej informacji dla Sejmu RP.

 

Jeżeli chodzi o zawarte z Unią Europejską umowy o dofinansowanie to kujawsko-pomorskie zawarło je na kwotę ponad 6,6 mld zł co odpowiada równo za 80% dostępnej alokacji. O punkt proentowy mniej dostępnej alokcji umowy zawarte ma tylko województwo zachodniopomorskie. Największą wartość w zawartych umowach mają nasi sąsiedzi z północy, województwo pomorskie – 90%.

 

Na rozliczenie perspektywy finansowej UE pozostały jeszcze 3 lata, ale niech przestrogą będzie to, że w poprzednim wieloletnim budżecie nie udało się m.in. naszemu województwo rozliczyć wszystkiego do końca 2015 roku. Środki udało się uratować, dzięki inwestycji polskiego rządu, który wynegocjował z Komisją Europejską dodatkowy rok.