Jesteś tutaj: Home

Zdaniem radnego Fundusz Odbudowy Europy to tylko kredyt. W razie czego Polska może wziąć go z innego źródła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 grudzień 2020 21:15

Na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa głosami Koalicji Obywatelskiej i PSL przyjął w stanowisku, w którym wzywa polski rząd do rezygnacji z weta wobec wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy Europy (Next Generation UE). Podobne stanowisko przyjęła w ubiegłym tygodniu również Rada Miasta Bydgoszczy.

Przeciwko stanowisku byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślali, że nawet jeżeli negocjacje się przedłużą to Polska na tym finansowo nie straci. Dość ciekawy pogląd wyraził natomiast radny Marek Hildebrandt z Grudziądza – Co do pieniędzy covidowskich (od redakcji: chodzi o Fundusz Odbudowy Europy), to jest tylko kredyt i czy my go dostaniem za pośrednictwem Unii Europejskiej, to nie jest wielka różnica.

 

W części radny ma na pewno rację, bowiem Fundusz Odbudowy Europy po pandemii ma się opierać na obligacjach, które zaciągnie Unia Europejska i spłacać będzie w latach 2028-2050.

 

Polemizować można już jednak z dalszą częścią wypowiedzi, bo można owszem próbować zaciągnąć kredyt z innych źródeł, ale trudno będzie uzyskać takie warunki jak Unia Europejska reprezentująca 27 państw.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie