Jesteś tutaj: Home

Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 27 listopad 2020 13:26

Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

Wzrost dziennej liczby zachorowań możemy też obserwować w danych – w czwartek i w piątek mamy ponad 1,3 tys. przypadków – w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, dzisiaj większa zachorowalność miała tylko miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.

 

Tak wygląda wykres współczynnika R dla naszego województwa autorstwa Adama Gapińskiego:

 

Współczynnik R określa jak szybko rozwija się wirus, gdy jest on poniżej 1 to mamy do czynienia ze zwijaniem się wirusa. Wczoraj wyniósł on dokładnie 1,01, co oznacza, że 100 zakażonych zakaża 101 kolejnych. Dość wysoki współczynnik R notowaliśmy na przełomie września i października, co przełożyło się później na gwałtowny wzrost zachorowań na przełomie października i w pierwszych dniach listopada. Już w pierwszej połowie listopada nastąpił jednak jego spadek poniżej 1, ale jak pokazują dane jest on chwilowy.

 

W większości polskich województw na dzisiaj współczynnik R jest poniżej 1.