Jesteś tutaj: Home

Kolejny dość tragiczny dzień w epidemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 19 listopad 2020 15:52

W czwartek 19 listopada stwierdzono w Polsce 637 zgony z powodu COVID-19, co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii; w województwie kujawskim były to 34 zgony, co jest drugim najwyższym wynikiem, po 45 zgonach 13 listopada. Jak podkreślają jednak specjaliści, jest to efekt dużej liczby zachorowań przed 2-3 tygodniami.

 

34 zgony to dużo zważywszy na to, że jest to więcej niż łącznie odnotowano przez cały marzec i kwiecień. Najwięcej zgonów stwierdzono w grudziądzkim szpitalu – 13; w Wojskowym Szpitalu w Bydgoszczy były o 4 przypadki oraz po 3 przypadki w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. W pozostałych szpitalach w naszym województwie były to pojedyncze lub podwójne zgony.

 

Widać stabilizację

W ostatnich dniach średnia liczba dziennych zachorowań w naszym województwie oscyluje w okolicach tysiąca. Średnia zachorowalność w skali kraju w ciągu ostatni 7 dni wyniosła 57,7 na 100 tys. mieszkańców (uniwersalny wskaźnik do porównań), gdy w naszym województwie było to już znacznie poniżej średniej krajowej 50,7.

 

Od połowy ubiegłego tygodnia notujemy też dni, w których liczba ozdrowieńców w kujawsko-pomorskim jest większa od stwierdzonych nowych przypadków. Sprawia to, że liczb aktywnych przypadków przestała rosnąć, utrzymując się na stałym poziomie – dla ostatnich dni jest to przedział 30,3 – 30,9 tys.