Jesteś tutaj: Home

Po pierwszym roku kadencji – kogo należy wyróżnić, a kogo zganić

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 12 listopad 2020 19:23

Dokładnie rok temu ślubowanie składali posłowie IX kadencji Sejmu. Jak co roku przygotowaliśmy nasz ranking posłów i senatorów, który jest w pewnym rodzaju subiektywną oceną, bowiem trudno obiektywnie oszacować wartość pracy – nie skupiamy się na liczbach jak np. interpelacje, ale przede wszystkim dbaniem o interesy swoich wyborców. Pierwszy raz w tym zestawieniu znajdą się parlamentarzyści spoza okręgu bydgoskiego.

 

W trakcie kampanii wyborczej zaprezentowaliśmy ,,Piątkę Portalu Kujawskiego”, pięć postulatów na najbliższą kadencję, zachęcając kandydatów do poparcia jej. W naszej opinii są to bowiem jedne z najważniejszych spraw do załatwienia dla regionu. Politycy, którzy takiego poparcia udzielili znaleźli się pod szczególną naszą kontrolą.

 

 

Po pierwszym roku trudno jest robić listę rankingową, stąd też postanowiliśmy wyróżnić dwóch polityków najwyższym wyróżnieniem oraz kilku posłów o których można powiedzieć, że tego roku nie zmarnowali. Z uwagi na trudniejszą aktywność w czasie epidemii, odpuszczamy też negatywne oceny, poza jedną symboliczną.

 

1 miejsce ex aequo

Łukasz Schreiber (PiS) – członek Rady Ministrów, jeden z ważniejszych polityków w Polsce oraz zwycięzca naszych rankingów w ubiegłej kadencji. W ostatnim roku zaangażowany był dość znacząco w trzy zagadnienia z naszej piątki – zabezpieczenie funduszy na rzecz budowy drogi S-10, rozpoczęcie prac studialnych w kierunku modernizacji linii kolejowej nr 18 na zachód od Bydgoszczy oraz działań na rzecz uznania Bydgoszcz za węzeł sieci bazowej TEN-T, w szczególni wspierając koncepcję terminalu w Emilianowie. Przyczynił się również do wizyty prezesa Rady Ministrów w Bydgoszczy, w okresie świętowania 100. rocznicy powrotu miasta do Polski.

 

 

Jan Szopiński (Lewica) – debiutant w parlamencie, który zwyczajów parlamentarnych musiał się uczyć. Należy do najaktywniejszych parlamentarzystów w klubie Lewicy, przy czym prezentuje na mównicy sejmowej dość wysoką merytorykę. O wysokiej ocenie zdecydowała jednak przede wszystkim aktywność na rzecz regionu – dużo energii poświęcił chociażby w tworzenie zespołu parlamentarnego ds. budowy drogi ekspresowej S-10, także na bieżąco stara się reagować na kwestie dotyczące interesów naszego regionu czy interesów samorządów. Także jest jednym z bardziej aktywnych parlamentarzystów w tematyce rekultywacji terenów po byłym Zachemie.

 

 

2 miejsce ex aequo

Bartosz Kownacki (PiS) – również w parlamencie już którąś kadencję. W poprzedniej kadencji dość wysoko w naszych zestawieniach, z uwagi na decyzje wspierające lokalny przemysł zbrojeniowy w okresie gdy był wiceministrem obrony narodowej. W tej kadencji warte wyróżnienia jest jego zaangażowanie w koncepcję budowy linii kolejowej Włocławek – Inowrocław, jako alternatywnej koncepcji przebiegu kolei dużych prędkości, bezpośrednio przez Inowrocław i Bydgoszcz. W głosowaniu nad budżetem państwa na 2020 rok, wyłamał się spod dyscypliny klubowej popierając niektóre probydgokie poprawki.


Krzysztof Gawkowski (Lewica) – szef klubu parlamentarnego Lewicy, w naszym regionie nazwać można go spadochroniarzem, ale pomimo obowiązków warszawskich nie zapomina o okręgu z którego został wybrany. Podobnie jak jego kolega klubowy Jan Szopiński, stara się wspierać z parlamentu samorządy z okręgu bydgoskiego. Również zaangażował się w problematykę przyśpieszenia budowy drogi ekspresowej S-10.

 

Paweł Olszewski (PO) – parlamentarny weteran, który może poszczycić się dość sporym doświadczeniem politycznym. W swoich działaniach dopomina się na bieżąco o interesy Bydgoszczy i jej mieszkańców.

 

Dalsze wyróżnienia:

Magdalena Łośko (PO) – w Sejmie debiutantka, która stara się upominać o interesy mieszkańców okręgu, głównie się skupiając na jego południowej części tzw. części inowrocławskiej. Podejmowała działania m.in. w zakresie modernizacji drogi krajowej nr 25.

 

Krzysztof Brejza (PO) – blisko współpracujący z Łośko, również poświęca dużo uwagi problemom południowej części regionu.

 

 

Wyróżnienie z innych okręgów

Małgorzata Tracz (Zieloni) – związana z Dolnym Śląskiem, postanowiliśmy ją jednak wyróżnić z uwagi na zaangażowanie w kwestie ekologiczne w Bydgoszczy, w tym przede wszystkim w tematykę rekultywacji Zachemu. Były momenty w tej kadencji, że widać było po niej większą determinację, niż wśród posłów z okręgu bydgoskiego.

 

Grzegorz Braun (Konfederacja) – w Sejmie reprezentuje Podkarpacie, znany raczej z nieparlamentarnych zachowań i warcholstwa. W naszym zestawieniu się znalazł z uwagi na głos jaki zabrał w debacie nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, gdy sugerował, że bydgoszczanie powinni się na taki uniwersytet po 100 zł ,,zrzucić”, co było pewnego rodzaju chamstwem wobec bydgoszczan. Jest to oczywiście wyróżnienie negatywne.

 

W przyszłym tygodniu przedstawimy nasz raport z roku realizacji ,,Piątki Portalu Kujawskiego”.

 

 


Zwycięzcy poprzednich edycji:

 

2019 - Łukasz Schreiber i Bartosz Kownacki

2018 - Łukasz Schreiber

2017 - Łukasz Schreiber

2016 - Łukasz Schreiebr

2015 - Anna Bańkowska

2014 - Anna Bańkowska

2013 - Anna Bańkowska