Jesteś tutaj: Home

Liczba zachorowań w naszym województwie się stabilizuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 listopad 2020 14:56

Jak przeliczymy nowe zachorowania na 100 tys. mieszkańców, to gdy w skali kraju ta liczba w ostatnich dniach wzrastała, to w naszym województwie utrzymuje się na tym samym poziomie – 68. Jest to dobra wiadomość z tego powodu, że liczby pokazują, że sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Jeżeli nie powstaną nowe ogniska, to może to wieszczyć opanowanie sytuacji epidemicznej w kujawsko-pomorskim.

W ubiegłą środę przygotowaliśmy zestawienie dla średniej zachorowalności w Polsce na 100 tys. mieszkańców. Przypomnijmy- premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ,,narodową kwarantannę”, jeżeli średnia nowych przypadków dla 7 dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wejdzie w przedział 70-75. W środę dla Polski ten wskaźnik wynosił 53,2, dzisiaj wzrósł do 64,2 co jest akurat złą wiadomością. W kujawsko-pomorskim wskaźnik ten wyniósł 68 i takie samo wskazanie mamy na dzisiaj.

 

 

Ten wskaźnik w te 6 dni nieznacznie wzrósł w Bydgoszczy z 70,8 do 72,2, natomiast dość znacząco spadł w Toruniu ze 102 do 83,5.

 

Utrzymanie wskaźnika to dobry prognostyk

Samo utrzymywanie się wskaźnika średniej zachorowalności na stałym poziomie daje nadzieje, że epidemię w województwie uda się szybko opanować. Czego możemy się bowiem spodziewać, to coraz większego wzrostu ozdrowieńców, co jest naturalną koleją rzeczy, bowiem skoro przed dwoma tygodniami znacząco wzrastały dzienne zachorowania. W rezultacie wskaźnik R w naszym województwie może zbliżyć się do 1, albo spaść znacząco poniżej tej liczby, co oznaczać będzie etap zanikania epidemii.

 

Zachorowania na 10 tys. mieszkańców

Poniżej prezentujemy też zestawienie zachorowań łącznych w ciągu ostatnich 14 dni, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców – poglądowo. Ten wskaźnik był używany przy wdrażaniu stref czerwonyh.