Jesteś tutaj: Home

Ten tydzień może być przełomowy w walce z COVID-19 w Polsce

Napisane przez  Ł.R. / PAP Opublikowano w Regionalne środa, 04 listopad 2020 00:21

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego są przesłanki, aby twierdzić, że pandemia powoli zaczyna w Polsce wyhamowywać. Na potwierdzenie tej tezy przyjdzie nam poczekać kolejne dni, jest to jednak czas, w którym możemy już obserwować skutki prowadzenia w całej Polsce strefy czerwonej. Trzeba też pamiętać, że nawet najdokładniejsze analizy matematyczne przebiegu epidemii mogą szybko stracić na wartości z powodu nieodpowiedzialnych zachowań obywateli.

 

Na wtorkowym briefingu prasowym minister Niedzielski stwierdził, że w ubiegłym tygodniu przyrost zakażeń raportowanych we wtorek był znacząco wyższy (ponad 60 proc. więcej) niż w poniedziałek, natomiast w tym tygodniu ten przyrost jest niewielki (ok. 10 proc.).

 

Szef MZ dodał, że również liczba zleceń na wykonanie testu przez lekarzy POZ nie wzrosła tak znacząco jak miało to miejsce w poprzednio. Niedzielski zaznaczył, że dotąd liczba zleceń na wykonanie testów w poniedziałek podwajała się w stosunku do poniedziałku z poprzedniego tygodnia, do czego - jak mówił - nie doszło w tym tygodniu.

 

Te dane - ocenił minister zdrowia - wskazują na "pewne wyhamowanie pandemii". Dodał, że rząd szczególnie monitoruje 7-dniowy cykl rozwoju pandemii, żeby na tej podstawie analizować jej przebieg w Polsce. (PAP).

 

We wtorek w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 551 przypadków nowych zachorowań, czyli prawie cztery razy mniej niż w poniedziałek, przy spadku liczby wykonanych testów o połowę.