Jesteś tutaj: Home

Rekordowy wzrost zachorowań, ale epidemia może zwalniać tempa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 21 październik 2020 15:41

W środę 21 października stwierdzono 10.040 przypadków zachorowań na COVID-19 w Polsce, z czego 771 w naszym województwie – co jest z punktu widzenia naszego regionu nowym rekordem i znacznym wzrostem. Stwierdzono dzisiaj również 7 zgonów w kujawsko-pomorskim, natomiast liczba ozdrowieńców przekroczyła 2 tys.

Przekroczenie 2 tys. ozdrowieńców to w naszym województwie pewien moment milowy, bowiem mamy do czynienia z osobami, które nabyły przeciwciała na COVID-19. Faktycznie ta liczba może być kilka razy większa, mówimy bowiem o ozdrowieńcach potwierdzonych klinicznie, a jak podkreślają eksperci, liczba zarażonych bezobjawowych może być większa. Liczba 2 tys. przy 2 mln populacji to zaledwie jej 0,1%. Musimy się spodziewać w najbliższych dniach kilku kolejnych tysięcy ozdrowieńców – obecnie za osoby chore uznaje się w naszym województwie blisko 7,5 tys. osob.

 

 

Zmarli dzisiaj to:
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu poinformował zgonach dwóch mężczyzn w wieku 69 i 82 lata oraz kobiety w wieku 79 lat; mieli choroby współistniejące,

Szpital Uniwersytecki Nr 1 w Bydgoszczy poinformował o zgonie 76-letniej kobiety; miała choroby współistniejące,

Szpital w Rypinie poinformował o zgonie 72-letniego mężczyzny; miał choroby współistniejące,

Szpital Uniwersytecki Nr 2 w Bydgoszczy poinformował o zgonie 75-letniego mężczyzny; miał choroby współistniejące,

Szpital Zakaźny w Bydgoszczy poinformował o zgonie 82-letniego mężczyzny.

 

 

 

Według Rafała Mostowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskaźnik reprodukcji wirusa R spadł w skali kraju do 1.31, czyli 100 osób zarażonych zaraża kolejne 131. W naszym województwie spadł on poniżej 1.25, a jeszcze na początku października ze wskaźnikiem blisko 1.7 był u nas on najwyższy.

 

Spadający wskaźnik R to dobra wiadomość, ale dzisiejszy duży wzrost do ponad 700 zachorowań może oznaczać, że zmierzamy w kierunku wzrostu wskaźnika R. Dużo zależy od naszej odpowiedzialnej postawy.