Jesteś tutaj: Home

Nakaz noszenia maseczek pojawi się w ustawie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 17 październik 2020 11:35

Od tygodnia w całej Polsce mamy ponownie obowiązek noszenia masek w przestrzenie publicznej, wcześniej obowiązywał on np. w sklepach czy w kościołach. Jak wynika jednak z orzecznictwa, przepisy nie były najwyższej jakości, bowiem sądy uchylały mandaty za nienoszenie maseczek. Minister w Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział na antenie Radia Plus, że wkrótce ta kwestia będzie rozwiązana ustawą.

Sądy w Polsce stają na stanowisku, że zgodnie z Konstytucją swobody obywatelskie może ograniczyć jedynie ustawa. Nakaz noszenia maseczek wprowadzony został natomiast na drodze rozporządzenia Rady Ministrów, które rangi ustawy przyjętej przez parlament nie ma. W ostatnim czasie problem niekonstytucyjnego zakazu noszenia maseczek podniósł Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, wskazując na potrzebę uregulowania tego ustawowo. Również Lewica zapowiedziała złożenie projektu ustawy.

 

Zdaniem ministra Michała Dworczyka w tym temacie zdania prawników są podzielone, stąd też dla uniknięcia dalszych dyskusji będzie ta kwestia uregulowana ustawowo.

 

Do noszenia maseczek powinny nas skłaniać jednak nie tylko argumenty prawne, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek.