Jesteś tutaj: Home

Prymas zaleca rezygnację z Mszy na cmentarzach

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 17 październik 2020 11:16

Za dwa tygodnie przypadnie Wszystkich Świętych, będące coraz większym wyzwaniem w związku z dynamicznie rozwijającą się pandemią COVID-19 w Polsce. Na razie nie ma zapowiedzi zamykania cmentarzy, trzeba się jednak liczyć z tym, że jeżeli Polacy pójdą na nekropolię tłumnie, może to jeszcze spotęgować rozwój epidemii. Głos w tej sprawie zabrał prymas abp. Wojciech Polak.

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych – Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych – zachęca do rozłożenia wizyt na cmentarzach w czasie, aby uniknąć skupić, prymas Polak w wydanym rozporządzeniu.

 

Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach) – czytamy dalej.

 

Rozporządzenie prymasa jest wiążące dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w pozostałych diecezjach ostateczne kroki będą leżeć w gestii biskupów.

 

W rozporządzeniu prymas przypomina również o obowiązku noszenia masek w kościołach.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica