Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo Zdrowia: Przybywa chorych w szpitalach. Będą zmiany w systemie

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne wtorek, 06 październik 2020 19:48

Coraz więcej osób jest hospitalizowanych z powodu COVID-19, coraz więcej chorych wymaga wsparcie respiratorowego; konieczne są zmiany w opiece szpitalnej, zostaną przedstawione w tym tygodniu – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

"Martwi, że koronawirus sprawia, iż wiele osób trafia niestety do szpitali; to jest zdecydowanie inny przebieg (choroby) niż na wiosnę. Kolejne osoby trafiają do leczenia szpitalnego, ale też coraz więcej osób trafia na oddziały intensywnej terapii, bo wymaga leczenia respiratorem. To bardzo niepokojące" – powiedział w Polsat News wiceminister Kraska.

 

Podkreślił, że apele o przestrzeganie rygoru sanitarnego, m.in. tzw. zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczki, są ciągle aktualne. "Jeśli tego nie będziemy robili system będzie bardzo przeciążony" – ostrzegł.

 

Przypomniał, że – zgodnie z zapowiedziami MZ - w tym tygodniu wprowadzone mają zostać kolejne modyfikacje jesiennej strategii walki z epidemią. Zaznaczył, że "nie będzie to zmiana kosmetyczna, ale zdecydowana zmiana powiększająca nie tylko bazę łóżkową i respiratorową, ale także zmieniająca zarzadzanie kadra medyczną w odpowiedni sposób".

 

"Nowa będzie też koordynacja przepływu pacjentów na poziomie województw, przepływu sprzętu, przepływu służb medycznych" – powiedział Kraska.

 

"Chcemy skoordynować na poziomie każdego województwa to, aby każdy lekarz, który ma pacjenta z koronawirusem mógł zadzwonić do odpowiedniego centrum, gdzie uzyska informację, gdzie pacjent ma trafić, co z nim dalej zrobić. Chodzi o lekarzy izb przyjęć i lekarzy SOR-ów, ale także lekarzy rodzinnych" – wyjaśnił wiceminister.

 

W ostatnich dniach notowane są w Polsce najwyższe liczby nowych dziennych zakażeń koronawirusem. W sobotę MZ informowało o wykryciu 2367 przypadków i był to największy wskaźnik od początku epidemii. Łączna liczba wszystkich zakażeń przekroczyła już 102 tys.; zmarło 2659 chorych.

 

Dane MZ z poniedziałku mówiły, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 3158 osób, u których potwierdzono zakażenie; 219 jest pod respiratorem. (PAP)

 

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl