Jesteś tutaj: Home

Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 wrzesień 2020 15:47

Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

Na koniec 2018 roku oficjalny dług szpitala to 422 mln zł, z czego jak zauważa Regionalna Izba Obrachunkowa, część długu może być ukryta i wynosić nawet 600 mln zł. Niepopularne decyzje grudziądzkich radnych to element planu naprawczego dla finansów publicznych, samorząd liczy dodatkowo na pożyczkę z budżetu państwa na poziomie 250 mln zł (wcześniej liczono nawet na 320 mln zł pożyczki).

 

- Stanowisko wychodzi naprzeciw staraniom Miasta Grudziądza w staraniach o pozyskanie niebanalnej pomocy z budżetu państwa – przynajmniej 250 mln zł pożyczki restrukturyzacyjnej – wyjaśniał radnym, marszałek Piotr Całbecki - Żeby być może wreszcie, przeciąć ten węzeł gordyjski, aby dać szansę nowego startu zarówno szpitalowi w Grudziądzu oraz władzom miasta Grudziądza.

 

Marszałek wyraził jednak zainteresowanie, że po oddłużeniu, faktycznie szpital mogłoby przejąć województwo - To jest paradoks, że doskonały szpital, nowocześnie wyposażony, w który zostało włożonych wiele funduszy krajowych, ale też unijnych,

 

- My dzisiaj o niczym nie przesądzamy, to stanowisko wykazuje tylko wolę przystąpienia do negocjacji – podkreślał Całbecki.

 

Nieuzyskanie kredytu z budżetu państwa może uniemożliwić domknięcie Grudziądzowi budżetu samorządowego, co z kolei może się przełożyć nawet na objęcie go zarządem komisarycznym.

 

Stanowisko przyjęto niemal jednomyślnie, przeciwko głosowali radni Roman Jasiakiewicz i Łukasz Krupa.